Zapomniane wadowickie bractwo

23 września 2020 23:07:06

W październiku na półki księgarskie trafi nowa publikacja autorstwa wadowiczanina dr. hab. Tomasza Graffa. Tym razem historyk pochylił się nad Bractwem Różańcowym, którego księga członków przechowywana jest w archiwum tutejszej parafii.

Zapomniane wadowickie bractwo

Spotkanie promujące książkę, po którym możliwe będzie nabycie publikacji,  odbędzie się w poniedziałek 28 września 2020 r. o godz. 17.30 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odebrać w Muzeum Miejskim oraz w sekretariacie Wadowickiego Centrum Kultury. Dodatkowo transmisję ze spotkania na żywo  będzie można obejrzeć na stronie internetowej Wadowickiego Centrum Kultury.

Trudny i wydawałoby się interesujący wyłącznie specjalistów temat różańcowej konfraterni w Wadowicach na przestrzeni lat 1616 - 1822 został przez Autora przedstawiony w taki sposób, że książka może zainteresować szerokie grono czytelników. To wieloaspektowa monografia działalności bractwa, ale przedstawiona na szerszym tle dziejów miasta i jego mieszkańców oraz życia codziennego wadowiczan sprzed kilku stuleci. Publikacja jest pierwszą edycją księgi brackiej, którą dodatkowo uzupełniają tabelaryczne zestawienia struktury społecznej członków Bractwa a uatrakcyjniają kolorowe fotografie ukazujące samą księgę.

O walorach pracy Graffa najlepiej świadczą słowa jej recenzenta, dr. hab. Wiktora Szymborskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego:

- Książka ta została skierowana nie tylko do wąskiego grona specjalistów: historyków, teologów czy regionalistów. Korzystać z niej mogą miłośnicy ziemi wadowickiej, pomimo jej naukowego charakteru, a celem ułatwienia lektury przytaczane dokumenty łacińskie zostały przetłumaczone na język polski [- -], zabieg ten zapewne poszerzy grono czytelników.

Książka "Najstarsze Bractwo Różańcowe w Wadowicach 1616-1822"  została wydana przez Księgarnię Akademicką w serii "Historia Hereditas Ecclesia".

Dr hab. Tomasz Graff jest wybitnym mediewistą i badaczem dziejów staropolskich, związanym z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem monumentalnej biografii Marcina Wadowity wydanej w 2018 r.