Bitwa na smaki

19 kwietnia 2021 12:44:49

  Wiele tradycyjnych potraw dawno już popadłoby w zapomnienie, gdyby nie koła gospodyń wiejskich. Zrzeszone w nich kobiety z pietyzmem gromadzą dawne przepisy i przypominają odchodzące w niepamięć smaki. Teraz nadarza się kolejna okazja, by szerzej wypromować potrawy znane tylko lokalnie. To szósta edycja konkursu Bitwa Regionów, organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

  

Bitwa na smaki

  W ubiegłym roku nie doszło do ogólnopolskich zmagań na smaki. Z powodu pandemii konkurs został przesunięty o 12 miesięcy. Choć od tamtej pory sytuacja nie zmieniła się na lepsze, organizatorzy zdecydowali się go jednak przeprowadzić. Tyle tylko, że odbędzie się on w zmienionej formule. Jak wiele innych wydarzeń, również i to przeniesione zostało do rzeczywistości wirtualnej. Jury będzie oceniać pomysł na potrawę regionalną oraz jej prezentację w formie krótkiego filmu wideo. A choć koła gospodyń wiejskich kultywują wymierające tradycje, nieobce są im również współczesne technologie. Wiele z nich już wcześniej przygotowywało pokazy potraw online, więc z pewnością nowa formuła Bitwy Regionów ich nie odstraszy.

  

  W poprzedniej edycji konkursu, która odbyła się w 2019 roku, wzięło udział blisko 800 kół gospodyń wiejskich z całej Polski. Niestety, do finału nie zakwalifikowało się żadne z naszego regionu. Małopolskę reprezentowało w nim KGW z Czorsztyna, które przygotowało gulasz czorsztyński z kopytkami. Zwycięskim daniem okazała się nadziana rolada z kaczki w towarzystwie gołąbków z modrej kapusty, przyrządzona przez KGW z Gorzykowa w województwie wielkopolskim.

  

  Aby wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu, trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym należy opisać recepturę i sposób wykonania tradycyjnej potrawy charakterystycznej dla regionu działania danego koła. Dodatkowo wymagane jest nakręcenie filmiku prezentującego przygotowanie tego dania i efekt końcowy. Materiały te należy przesłać drogą elektroniczną do terenowego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w terminie do 31 maja. Koła z powiatu wadowickiego powinny je wysłać na adres: .

  

  Każde KGW może zgłosić do konkursu jedną potrawę, taką jednak, by nie można jej było zakwalifikować do deserów. Bitwa Regionów podzielona jest na dwa etapy. W każdym z nich za najwyżej ocenione dania uczestnicy otrzymają nagrody pieniężne. Do konkursu mogą przystąpić nie tylko koła gospodyń wiejskich, ale również inne stowarzyszenia, których celem statutowym jest między innymi promocja i pielęgnowanie lokalnych tradycji kulinarnych. Szczegółowe informacje na temat Bitwy Regionów, a także regulamin i formularz zgłoszenia dostępne są tutaj. (eł)

  

  

Foto: Edyta Łepkowska

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane