Pieniądze na zabytki w powiecie

31 marca 2021 10:54:04

Na terenie powiatu wadowickiego nie brak jest zabytków. Niektóre powoli popadają w ruinę, totalnie zaniedbane przez właścicieli. Inne jednak z roku na rok pięknieją, sukcesywnie remontowane i restaurowane. Niebawem 203 tys. zł z budżetu województwa małopolskiego trafi na prace przy siedmiu z nich. To głównie obiekty sakralne, choć nie tylko.

  

Pieniądze na zabytki w powiecie

  Uchwałą z 29 marca Sejmik Województwa Małopolskiego przyznał 4 mln zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy 94 obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Znalazło się wśród nich siedem budynków z terenu powiatu wadowickiego. Jest to sześć kościołów oraz jeden pałac.

  

  Parafia w Choczni dostanie 25 tys. zł na konserwację figury Chrystusa Ukrzyżowanego z niszy pod chórem w tamtejszej świątyni. Na remontowany już od dłuższego czasu kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Inwałdzie pójdzie z budżetu województwa 30 tys. zł. Zostaną one przeznaczone na wykonanie tynków renowacyjnych wewnątrz obiektu. Z kolei parafia w Leńczach wzbogaci się o 22 tys. zł na odnowienie niektórych elementów wyposażenia kościoła – dwóch rzeźb i tyluż krucyfiksów drewnianych, chrzcielnicy oraz kamiennych kropielnic. Na szesnastowieczną drewnianą świątynię w Nidku sejmik przeznaczył 24 tys. zł, które potrzebne są na prace konserwatorskie przy ogrodzeniu. Pieniądze dostanie również parafia w Tłuczani. Będzie to 35 tys. zł na wykonanie wewnętrznej instalacji elektrycznej w drewnianym kościółku na Nowsiu (na zdjęciu). Największą kwotę (40 tys. zł) dostanie jednak parafia w Marcyporębie, gdzie trzeba dokończyć prace ratujące osiemnastowieczny prospekt organowy.

  

  Jedynym świeckim obiektem, który załapał się na pieniądze z tego rozdania środków, jest pałac w Ryczowie. Na kontynuację rekonstrukcji stolarki okiennej i drzwiowej w tym pięknym zabytku pójdzie 27 tys. zł.

 

 

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane