Mieszkańcy Małopolski #licząsiędlapolski

1 maja 2021 08:47:49

  Podsumowanie pierwszego miesiąca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Od 1 kwietnia do 30 września w całej Polsce trwa obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Z jego wyników będą korzystać przez kolejne lata wszyscy mieszkańcy, administracja, samorządy, środowisko naukowe, organizacje non-profit, przedsiębiorcy, czy inwestorzy.

  

Mieszkańcy Małopolski #licząsiędlapolski

  Ile osób wzięło udział dotychczas w spisie powszechnym? Jak wypadają w statystykach mieszkańcy województwa małopolskiego? Jak można się spisać bezpiecznie? W jaki sposób będą się kontaktować z mieszkańcami rachmistrzowie spisowi?

  Między innymi te kwestie wyjaśnili podczas briefingu prasowego wojewódzki komisarz spisowy i wojewoda małopolski Łukasz Kmita, zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego i dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszka Szlubowska oraz zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie inspektor Piotr Morajko. 

   

Bezcenne informacje

  Spis to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium. Spisy realizowane są zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, co umożliwia dokonywanie porównań.

- Zachęcam i apeluję do wszystkich Małopolan, aby jak najszybciej wzięli udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. To badanie organizowane raz na 10 lat pozwoli pozyskać informacje m.in. o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu czy strukturze demograficzno-społecznej. Pozyskane dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną i nie będą nikomu udostępniane. Będą zarazem stanowić niezwykle istotną bazę choćby do tworzenia programów rządowych. Jeszcze raz zachęcam do wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym! Dziękuję wszystkim, którzy są zaangażowani w realizację tego przedsięwzięcia – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

   

Mieszkańcy województwa małopolskiego w czołówce spisujących się przez Internet

  W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań wzięło już udział ponad
5 milionów osób (13,6%). W województwie małopolskim spisało się ponad 460 tys. osób (13,6%), co plasuje nas za mieszkańcami województwa śląskiego (17,0%), mazowieckiego (16,5%), dolnośląskiego (15,9%), pomorskiego (14,9%), wielkopolskiego (14,3%).

- Wyniki spisu są fundamentem informacyjnym, dobrem wspólnym, na którym powinno zależeć każdej odpowiedzialnej osobie. Gorąco apeluję, by podawać rzetelne, zgodne z prawdą informacje. Dzięki zebranym danym możliwe jest planowanie i ustalanie kierunków rozwoju społeczno - gospodarczego, podejmowanie decyzji  strategicznych ważnych dla każdego - podkreśla Agnieszka Szlubowska dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie.

- Od początku trwania spisu nie doszło do żadnego zdarzenia przestępczego w związku ze spisem. Policja dalej rekomenduje samospis internetowy,  gdzie logujemy się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Rekomendujemy również samospis telefoniczny, dzwonimy na infolinie GUS i tam przekazujemy rachmistrzowi odpowiednie dane. Pamiętajmy, o tym, że rachmistrzowie z uwagi na pandemie nie chodzą po domach. Pamiętajmy również, aby nie podawać żadnych informacji pod kątem kont bankowych czy numerów logowań do karty. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do osoby dzwoniącej i mamy podejrzenie, że dzwoniący jest oszustem, bardzo proszę o informowanie najbliższej jednostki policji lub o kontakt z numerem 112 – mówił Piotr Morajko, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

   

Samospis internetowy

  Podstawową i obowiązkową metodą spisu jest samospis internetowy, który polega na samodzielnym wypełnieniu formularza, dostępnego pod adresem spis.gov.pl. Osoby starsze, niesamodzielne i ze szczególnymi potrzebami mogą poprosić o pomoc kogoś bliskiego, zaufanego lub członka  swojej rodziny.

  Samospis internetowy polega na uzupełnieniu wymaganych danych w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca spisu przez Internet jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła.

  Jako, że nie wszyscy mieszkańcy mają dostęp do Internetu, przygotowano kilka ułatwień. Urzędy statystyczne, urzędy gmin i podległe im jednostki mają obowiązek udostępnić komputery z dostępem do Internetu, gdzie każdy zainteresowany może spisać się w godzinach pracy urzędów.

   

Spis przez kontakt z konsultantem infolinii spisowej

  W przypadku osób, dla których z różnych powodów samodzielny spis online okaże się niemożliwy przewidziano inną wygodną i bezpieczną opcję. Można dokonać spisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.

Infolinia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00

 

Spis realizowany przez rachmistrzów - w maju wyłącznie przez telefon

  Z osobami, które nie skorzystają z żadnej z wymienionych możliwości, od 4 maja będą kontaktować się telefonicznie rachmistrzowie spisowi. W województwie małopolskim będzie ich ponad 1400.  Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Każda osoba do której zadzwoni rachmistrz spisowy zobaczy na ekranie swojego telefonu jeden z dwóch numerów telefonów: 22 279 99 99 lub 22 828 88 88.

   

Loteria Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

  Osoby, które spiszą się samodzielnie przez Internet, mają dodatkowo szansę na wygranie atrakcyjnych nagród w loterii spisowej. W loterii może wziąć udział każdy, kto samodzielnie spisze się przez Internet na spis.gov.pl.

Aby wziąć udział w loterii należy:

 

  • - Wejść na stronę spis.gov.pl i spisać się w dogodnej dla siebie chwili;
  • - Pobrać i zachować unikatowy, 10-znakowy kod uprawniający do udziału w loterii;
  • - Zgłosić kod na stronie loteria.spis.gov.pl.  od 22 kwietnia r. do 7 lipca 2021 r.;
  • - Sprawdzać wyniki losowania w mediach społecznościowych i na stronie loteria.spis.gov.pl – pierwsze losowanie odbędzie się już 7 maja 2021 r.

   

  Uczestnicy loterii mogą wygrać karty przedpłacone o wartości 500 zł, 1000 zł, a w losowaniu finałowym, które odbędzie się 14 lipca 2021 r. – 16 samochodów osobowych! Organizatorem loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane