Diagnoza wywróciła życie Danusi do góry nogami

17 kwietnia 2021 11:13:27

Jest śliczną, młodą kobietą, szczęśliwą żoną, mamą trójki dzieci. Osobą, która zawsze zarażała wszystkich radością i optymizmem. Teraz jednak sama potrzebuje, by ktoś tchnął w jej serce nadzieję. Danusia z Gierałtowic niedawno dowiedziała się bowiem, że cierpi na białaczkę. Jej życie zależy od tego, czy uda się znaleźć dla niej dawcę szpiku...

Diagnoza wywróciła życie Danusi do góry nogami

Danusia, młoda mama, która obecnie Gierałtowicach, a pochodzi z Rzyk, to jedna z wielu osób czekających na przeszczep komórek macierzystych. Jest z tym niemały problem, ponieważ pozyskanie dawcy w większości przypadków przypomina szukanie igły w stogu siana. Może nim zostać tylko osoba, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak pacjenta. Niekiedy taką zgodność wykazuje ktoś z najbliższej rodziny, ale w znacznej większości przypadków tak nie jest. A znalezienie niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego” to ogromne wyzwanie. Dlatego bardzo ważne jest, by jak najwięcej osób rejestrowało się w bazie potencjalnych dawców. Niektórzy z nich nigdy nie zostaną poproszeni o oddanie komórek macierzystych. Inni jednak uratują czyjeś życie. Może wśród niezarejestrowanych jeszcze osób jest ta, która pomoże Danusi. Albo komuś innemu. Aby zostać dawcą, trzeba wejść tutaj i zamówić pakiet rejestracyjny.

Dawca musi być przede wszystkim człowiekiem zdrowym, pomiędzy 18 a 50 rokiem życia. Nie może nim zostać kobieta w ciąży lub w okresie laktacji ani osoba, która w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zrobiła sobie tatuaż, przekłuwała jakąś część ciała albo przeszła poważny zabieg chirurgiczny. Pobranie szpiku jest niegroźne dla zdrowia i bezbolesne. Najczęściej stosowana metoda nie wymaga nawet hospitalizacji. Polega na tym, że przez trzy lub cztery godziny dawca jest podłączony do aparatu, który oddziela krwiotwórcze komórki macierzyste od jego krwi. Ma w tym czasie wkłute do żył dwie igły. Jedną z nich krew płynie do separatora, drugą wraca do organizmu, już pobawiona komórek macierzystych. W niektórych przypadkach mogą być one pobierane ze szpiku, metodą nakłuć talerza kości biodrowej. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i wymaga dwu- lub trzydniowego pobytu dawcy w szpitalu. (eł)