Wadowiczanka o Janie Pawle II

8 kwietnia 2021 19:28:57

Bodaj największy wysp publikacji na temat Jana Pawła II nastąpił w minionym roku, w setną rocznicę jego urodzin. Pragniemy przypomnieć jedną z nich - wyjątkową książkę dla czytelników w każdym wieku, która swoją premierę miała dokładnie 18 maja. Z pewnością nie musimy przypominać, że to data szczególna, bowiem tego dnia, w roku 1920 Karol Wojtyła przyszedł na świat.

  

 

Wadowiczanka o Janie Pawle II

  Książkę pod tytułem „Boso do Nieba. O Karolku z Wadowic, który został papieżem i świętym” napisała rodowita wadowiczanka, Henryka Swornóg (z domu Sobek). Pisarka chlubi się tym, że została ochrzczona w tym samym kościele, co Karol Wojtyła i uczęszczała do szkoły, w której i on się uczył – Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity (dawniej gimnazjum). Choć zdawała sobie sprawę z tego, jak wiele powstało już biografii Jana Pawła II, pragnęła opowiedzieć o nim z punktu widzenia osoby silnie związanej z jego rodzinnym miastem. - Postanowiłam opisać całe jego życie, kładąc jednak szczególny nacisk na wątki wadowickie. Papież kochał rodzinne miasto, tęsknił za nim, chętnie do niego wracał, toteż chciałam o tym przypomnieć w sposób, jakiego nikt dotąd nie uczynił – wyznaje autorka.

  

  Długo zbierała materiały do książki. Zanim przystąpiła do pisania, przeczytała wszystkie publikacje na temat Jana Pawła II, które udało jej się zdobyć i obejrzała nakręcone o nim filmy. Przy okazji przekonała się, że wiarygodność wielu z nich pozostawia sporo do życzenia. Natknęła się na rozbieżności zarówno w datach, jak i opisie wydarzeń. - Musiałam jak detektyw dochodzić, które informacje są poprawne. Czasem korzystałam z pomocy innych osób. Niektórych sprzeczności nie wyłapałam od razu, dopiero po jakimś czasie zorientowałam się, że je przeoczyłam i musiałam wracać, szukać prawdy, poprawiać – opowiada Henryka Swornóg. Z tego powodu praca nad książką trwała bardzo długo.

  

  Zbierając informacje do niej, autorka posiłkowała się nie tylko dostępnymi publikacjami, ale również rozmowami z osobami, które osobiście znały Karola Wojtyłę. Prawie trzy lata temu dotarła między innymi do Eugeniusza Mroza, dziś już nieżyjącego szkolnego kolegi przyszłego papieża. Pierwsze spotkanie z nim zaowocowało długim wywiadem, którego fragmenty Henryka Swornóg zamieściła w książce „Boso do Nieba”. Pisarka wykorzystała również wypowiedzi innych ludzi z otoczenia Karola Wojtyły, z którymi dane jej było rozmawiać.

  

  Powieść miała mieć swoją premierę w marcu ubiegłego roku, ale niezwykłym zrządzeniem losu ukazała się dokładnie 18 maja, w dniu setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II! Niestety, nie od razu mogła trafić do rąk czytelników. Okazało się bowiem, że cały nakład miał fabryczną wadę – nieestetycznie pofałdowane kartki. Gdy autorka zareklamowała wadliwe egzemplarze, wydawnictwo w miesiąc później dostarczyło jej nowe. Te jednak wyglądały równie źle jak poprzednie, a dodatkowo zawierały błąd na ostatniej stronie… Te perypetie spowodowały poważne opóźnienie w dystrybucji książki. Ale za to czytelnicy otrzymali produkt doskonały, nie tylko pod względem treści.

  

  Zanim Henryka Swornóg napisała powieść biograficzną o Janie Pawle II, dała się poznać jako autorka książek dla dzieci. Największy sukces odniosła pierwsza z nich, zatytułowana „Ósmy cud świata. Opowieści łapą pisane”. Pisarka przelała w niej na papier przygody swojej ukochanej suczki Mai, czasem dając się ponieść fantazji i do wydarzeń opartych na faktach dodając takie, które w całości powstały w jej wyobraźni. Opisała je z perspektywy głównej bohaterki i zilustrowała autentycznymi zdjęciami Mai. Fotografie przedstawiające suczkę w różnych zabawnych sytuacjach oczarowały małych czytelników nie mniej niż jej powieściowe perypetie.

  

  W czasie pracy nad drugą książką Henryka Swornóg nawiązała kontakt z artystą z Kościerzyny, Jarosławem Górskim. Znalazła w nim godnego ilustratora swojej twórczości. Jego malowane akwarelami obrazki okrasiły baśniową opowieść „Jak dzieci razem z aniołem pokonały diabła i uratowały świat”, a później również książkę „Boso do Nieba. O Karolku z Wadowic, który został papieżem i świętym”. Edyta Łepkowska

   

KONKURS

 

Dla naszych czytelników mamy egzemplarz książki „Boso do Nieba. O Karolku z Wadowic, który został papieżem i świętym”. Otrzyma je jedna z osób, które do środy (14 kwietnia) przyślą na adres: kontakt@powiatlive.pl prawidłową odpowiedź na pytanie: Rocznica jakiego wydarzenia związanego z Janem Pawłem II przypada 8 kwietnia?

  

Uczestników konkursu prosimy o podanie imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania oraz zamieszczenie pod wiadomością klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Powiatlive.pl w celach konkursowych”. Zgoda ta jest niezbędna, abyśmy po zakończeniu konkursu mogli opublikować nazwisko zwycięzcy.

  

  

  

 Foto: Edyta Łepkowska

 

 

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane