Kto kłamie w sprawie kalwaryjskich aptek?

27 stycznia 2021 19:14:32

Przedstawicielka Związku Aptekarzy - Pracodawców Polskich Aptek poinformowała, że występowali do władz Kalwarii Zebrzydowskiej z propozycją wydłużenia godzin prac aptek w mieście. - To nieprawda, mówi burmistrz Kalwarii oraz jego urzędnicy. Kto mówi prawdę, a kto kłamie? W Kalwarii trwa otwarty konflikt między burmistrzem miasta, a aptekarzami, który nabrał na sile po pojawieniu się możliwości otwarcia kolejnej apteki w mieście.

Kto kłamie w sprawie kalwaryjskich aptek?

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej dr Augustyn Ormanty poinformował podczas konferencji prasowej o problemie braku pełnienia przez trzy apteki w Kalwarii Zebrzydowskiej dyżurów w godzinach nocnych, niedziele i święta oraz w dni wolne od pracy. Taki stan, trwający od 2018 roku jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców kalwaryjskiej gminy, którzy po godzinach pracy lokalnych aptek muszą jeździć po lekarstwa do Wadowic.

- Kalwaria ma od 23 lat wspaniałą Przychodnię, jedna z wyróżniających się przychodni na terenie regionu. W tej przychodni są całodobowe dyżury lekarskie. Pacjenci w godzinach nocnych, dniach wolnych oraz w święta muszą jeździć po lekarstwa do Wadowic - mówił podczas konferencji burmistrz dr Augustyn Ormanty.

Rozwiązaniem problemu miało być pojawienie się w mieście czwartej apteki, co dałoby możliwość rozłożenia dyżurów na cztery podmioty, a nie na trzy. I taka możliwość nabrała realnego kształtu. Zainteresowanie otworzeniem w Kalwarii swojej placówki wykazała jedna z sieci aptek. W ruch poszły procedury i uzgodnienia, nawet na szczeblu ministerialnym. Znalazła się też niezła lokalizacja. I gdy wydawało się, że kilkuletni problem znajdzie rozwiązanie i swój szczęśliwy finał, a na drzwiach wejściowych do lokalu zawisła kartka „Wkrótce otwarcie”, do gry wkroczył Związek Aptekarzy - Pracodawców Polskich Aptek, który złożył odwołanie od decyzji zezwalającej na prowadzenie nowej apteki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

- Co mnie najbardziej boli i niepokoi. Ani razu nie padło zastrzeżenie, że w procedowanie włączy się Stowarzyszenie Farmaceutów. I o dziwo, w listopadzie rozpoczęła się ogromna aktywność, a dyrektor Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego  poinformował, że faktycznie Stowarzyszenie włącza się w proces. Na tyle się włączyli, że zablokowali, po uprawomocnieniu się, decyzję o otwarciu apteki. Mało tego, odwołanie skierowano do Generalnego Inspektora Farmaceutycznego w Warszawie. Należałoby postawić pytanie, w czyim interesie to Stowarzyszenie pracuje? Na pewno nie w interesie emerytów, rencistów, mieszkańców Kalwarii Zebrzydowskiej. I pytanie drugie: dlaczego Małopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nie analizuje, jak funkcjonowały apteki? Czegoś nie rozumiem w państwie prawa, jeżeli minister jest za, burmistrz za. jeżeli jest inwestor, to Stowarzyszenie ma takie kompetencje, że potrafi paraliżować? - powiedział podczas spotkania z mediami burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, który obawia się, że procedura odwoławcza będzie ciągnąć się miesiącami w sytuacji, gdy w mieście jest już wszystko gotowe na otwarcie nowej apteki.

Podczas konferencji prasowej doszło również między przedstawicielami Związku Aptekarzy - Pracodawców Polskich Aptek a burmistrzem miasta i jego urzędnikami do wzajemnych oskarżeń o podawanie nieprawdy, dotyczącej propozycji rozwiązań problemu funkcjonowania aptek na terenie gminy.

Joanna Machalska ze Związku Aptekarzy - Pracodawców Polskich Aptek poinformowała, że po serii spotkań, w dniu 23 listopada 2018 roku Związek zaproponował następujące warianty:

a) dyżury w tygodniu w godzinach od 8.00 do 22.00 w weekendy i święta 24 godziny

b) dyżury w tygodniu i w weekendy i święta do 23.00

c) równy podział dyżurów pomiędzy wszystkie apteki w obszarze nocnej opieki zdrowotnej realizowanej przez ZOZ w Kalwarii.

oraz że te propozycje nigdy nie spotkały się z odzewem Rady.

Na takie stwierdzenia zaprotestowali przedstawiciele kalwaryjskiego samorządu, burmistrz oraz jego urzędnicy powiedzieli, że jest to  nieprawda. Z kolei Teresa Wypiór, zajmująca się w kalwaryjskim magistracie zakresem spraw związanych ze zdrowiem poinformowała, że były dwa spotkania z udziałem właścicieli aptek, nie tylko z miasta Kalwaria Zebrzydowska, ale również z przedstawicielami aptek z ościennych miejscowości, ponieważ jedną z propozycji burmistrza miasta było, aby do dyżurów włączyć również apteki z pobliskich miejscowości gminy Kalwaria Zebrzydowska.

- Ta inicjatywa nie znalazła poparcia i akceptacji przez właścicieli aptek. Kolejną inicjatywą Pana Burmistrza było to, żeby maksymalnie wydłużyć godziny pracy obecnych aptek oraz żeby była praca w ciągu dnia w dni wolne i święta. Nie mówiliśmy już stricte o pracy w godzinach nocnych od 12-tej do godzin porannych, tylko o maksymalnym wydłużeniu godzin pracy w ciągu tygodnia i pracy w ciągu dnia w okresie dni wolnych i świąt. I ta propozycja Pana Burmistrza również nie zyskała akceptacji. Natomiast pragnę oświadczyć, ze do Pana Burmistrza nie wpłynęło żadne pismo firmowane przez Stowarzyszenie, które Pani reprezentuje, ani żadne pismo podpisane przez właścicieli aptek z terenu naszej gminy - poinformowała Teresa Wypiór.

Gdzie więc leży prawda, kto mówi o faktach, a kto konfabuluje?

A może warto zresetować emocje, usiąść jeszcze raz przy stole tutaj lokalnie, w Kalwarii, nie czekając na rozstrzygnięcia w Warszawie i wrócić do dych propozycji o wydłużonych godzinach pracy w każdy dzień tygodnia?

A co z nową, czwartą apteką? Jak będzie otwarta, to będzie lepszy wybór, a konkurencja sprawi, że ceny spadną. Będzie to z pożytkiem dla mieszkańców. Dla przykładu w Wadowicach jest aptek, że trudno policzyć. Nie słyszeliśmy jednak, żeby któraś zbankrutowała...

(kk)