Projekt Door-to-door w powiecie wadowickim. To działa!

21 kwietnia 2021 14:34:06

  Do lekarza, na szczepienia, do apteki, na rehabilitację, a także do pracy. To tylko niektóre z miejsc, w które osobom mającym problem z poruszaniem się pomagają dotrzeć pracownicy Starostwa Powiatowego w Wadowicach. Od kwietnia br. Powiat Wadowicki realizuje projekt roboczo zwany „Door-to-door” czyli „od drzwi do drzwi”. Ci, którzy dotąd skorzystali z oferty, nie kryją zadowolenia.

  

Projekt Door-to-door w powiecie wadowickim. To działa!

Już dawno dostrzegliśmy potrzebę zorganizowania w naszym powiecie takiej usługi – mówi starosta Eugeniusz Kurdas. – Z różnych źródeł dochodziły do nas głosy, że wśród mieszkańców nadal sporo osób z różnych przyczyn ma utrudniony dostęp do wielu instytucji, nie może dojechać do lekarza czy na rehabilitację. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby postarać się o środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

  Udało się. Powiat Wadowicki jest jedną z ośmiu jednostek samorządu terytorialnego w całej Małopolsce, które w minionych miesiącach otrzymały pieniądze na realizację projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Jego pełna nazwa brzmi Otwarty Samorząd – Aktywny Mieszkaniec” – organizacja usług indywidualnego transportu door-to-door na terenie Powiatu Wadowickiego. 

  Przedsięwzięcie służy osobom starszym, z niepełnosprawnościami, słabowidzącym oraz wszystkim innym, które potrzebują wsparcia w zakresie mobilności. Fundusze z PFRON-u (ponad 500 tys. zł) zostały przeznaczone przede wszystkim na zakup samochodu dostosowanego do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Regulamin usługi przewiduje obecność podczas przewozu opiekuna osoby niepełnosprawnej. Jednocześnie, w projekcie możliwe jest skorzystanie z bezpłatnej pomocy asystenta przewozów (np. przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, czy przemieszczaniu się z budynku do pojazdu). Osoba niewidoma może skorzystać z przejazdu wspólnie z psem – przewodnikiem.

   

W ramach posiadanych środków finansowych i naszych możliwości prawnych staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych. Projekt „Door to door” jest na to dobrym przykładem – podkreśla starosta wadowicki. Wierzę, że będzie on stanowił realną pomoc dla osób, które na długo przed tym, jak przez wszystkie przypadki zaczęliśmy odmieniać słowo „lockdown”, musiały rezygnować z wielu rzeczy i pozostawały zamknięte w czterech ścianach swoich domów. Teraz ten projekt służy głównie osobom, które potrzebują dostać się do lekarza czy np. na szczepienie przeciwko COVID-19. Ale w przyszłości, po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, z naszej oferty będzie można korzystać także po to, by udać się m.in. na zajęcia kulturalne czy różnego rodzaju szkolenia – dodaje E. Kurdas.

  

  Chętni do skorzystania z usługi transportu mogą zgłaszać się do biura projektu - tel. 33-873-42-95 (w godzinach pracy starostwa powiatowego podanych poniżej) lub za pomocą poczty elektronicznej:

Więcej informacji o przedsięwzięciu - https://bit.ly/3dR53Pg

  

Godziny pracy Starostwa Powiatowego w Wadowicach, w których można telefonicznie uzyskać informacje i zamówić usługę:

Poniedziałek 7:30 – 15:30

Wtorek 7:30 – 16:30

Środa 7:30 – 15:30

Czwartek 7:30 – 15:30

Piątek 7:30 – 14:30

 

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane