Nowe środki z UE dla małopolskich rodzin w zasięgu ręki!

5 maja 2021 19:05:23

W środę (5.05) na wadowickim rynku Poseł na Sejm RP Filip Kaczyński wraz z samorządowcami powiatu wadowickiego przedstawili założenia Krajowego Planu Odbudowy.

Nowe środki z UE dla małopolskich rodzin w zasięgu ręki!

Dzięki sukcesowi negocjacyjnemu premiera Mateusza Morawieckiego Polska może otrzymać największe w historii Unii Europejskiej środki finansowe - ok. 770 miliardów złotych. Z tych pieniędzy będzie mogła skorzystać także Ziemia Wadowicka.

Środki chcemy przeznaczyć m.in. na rozwój naszej Małej Ojczyzny. Dzięki unijnym pieniądzom w naszym regionie udało się do tej pory zrealizować wiele ważnych społecznie inwestycji, m.in. wodociągowych i kanalizacyjnych.

O tym, czy 770 mld zł trafi do Polski decydował wczoraj polski sejm. Do tej pory na przestrzeni lat uchwalanie ustaw dotyczących zasobów własnych odbywało się zawsze niemal jednomyślnie. Kwestie unijnych pieniędzy dla Polski były wyjęte z bieżącego sporu politycznego. Niestety nie było tak tym razem. Posłowie Dorota Niedziela i Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej nie poparli ustawy o zasobach własnych. Liczymy jednak, że senatorowie KO zagłosują za ustawą w Senacie.

- Dziś rano na rynku w Wadowicach przedstawiliśmy założenia przegłosowanej w Sejmie ustawy o zasobach własnych, która doprowadzi do otrzymania gigantycznego wsparcia 770 miliarda złotych dla Polski. W przeliczeniu na każdego mieszkańca naszego kraju będzie to 20 tysięcy złotych. To historyczne wsparcie, nowy Plan Marshalla - mówił Poseł na Sejm RP Filip Kaczyński.

Dzięki środkom europejskim możemy inwestować m.in. w rozwój rolnictwa, infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, zdrowie i nowe miejsca pracy. Co to oznacza w praktyce? Chodzi np. o termomodernizację szkół, nowe autobusy i tramwaje, obwodnice i ścieżki rowerowe, place zabaw, więcej miejsc w żłobkach, działania na rzecz czystego powietrza, dopłaty bezpośrednie dla rolników czy rozwój sektora przetwórczego.

W ramach unijnego budżetu nasz kraj może liczyć na bezzwrotne środki z Wieloletnich Ram Finansowych (klasyczny budżet UE), ale także z pieniędzy przeznaczonych na Fundusz Odbudowy. W oparciu o ten fundusz rząd opracował Krajowy Plan Odbudowy. Ma on wzmocnić naszą gospodarkę i pozwolić szybciej wyjść z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Unijne środki zostaną przeznaczone na najważniejsze obszary, takie jak: zdrowie, energia i środowisko, rolnictwo, gospodarka i przedsiębiorcy, cyfryzacja, infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo czy spójność terytorialna.