Fałszerz zatrzymany na lotnisku. Chciał zwiać do Chicago

15 kwietnia 2021 09:48:19

Funkcjonariusze straży granicznej z krakowskiego lotniska zatrzymali 60-letniego obywatela Polski, poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA). Mężczyzna został przekazany policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, a po wykonaniu z jego udziałem czynnościach trafił do aresztu.

Fałszerz zatrzymany na lotnisku. Chciał zwiać do Chicago

60-letni krakowianin został zatrzymany w poniedziałek  (12 kwietnia br.) przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na lotnisku w Krakowie-Balicach podczas odprawy granicznej, tuż przed planowanym lotem do Chicago. Mężczyzna poszukiwany był przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji  na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wystawionego przez niemiecki wymiar sprawiedliwości. Na miejsce zostali wezwani policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, którzy przejęli poszukiwanego i wykonali dalsze czynności z jego udziałem.

Europejski Nakaz Aresztowania wobec 60-latka wydał Sąd Krajowy w Hamburgu, celem odbycia reszty kary pozbawienia wolności orzeczonej pierwotnie w wymiarze 3 lat, z których do odbycia pozostał mu jeszcze rok. Mężczyzna został skazany przez niemiecki wymiar sprawiedliwości za przestępstwa fałszowania dokumentów administracyjnych, które to działania odbywały się w ramach zorganizowanej grupy przestępczej na terenie Niemiec.

Policjanci doprowadzili zatrzymanego do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie został przesłuchany, a następnie do sądu, który zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 7 dni. Zgodnie z dyspozycją sądu jeszcze tego samego dnia 60-latek został przez stróżów prawa doprowadzony do aresztu śledczego, skąd z kolei, po otrzymaniu kompletu dokumentacji od niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, trafi do więzienia, celem odbycia reszty zasądzonej kary pozbawienia wolności.