16 nowych zakażeń w powiecie!

15 lipca 2020 17:07:21

8 nowych zakażeń w gminie Mucharz, 7 w gminie Wadowice, 1 nowe zakażenie w gminie Andrychów. Apel o przestrzeganie reżimu sanitarnego!

16 nowych zakażeń w powiecie!

Mieszkańcy naszego powiatu, jak również powiatów sąsiednich, przynajmniej niektórzy, zapomnieli, że wciąż mamy stan pandemii. Lekceważenie rygorów sanitarnych zarówno przez osoby organizujące uroczystości i imprezy, czy też prowadzących handel i usługi, jak również przez uczestników prowadzi w prostej linii do lawinowego wysypu zakażeń, czego namiastkę mamy obecnie na terenie powiatu wadowickiego.

Tylko w ostatnich godzinach  na terenie powiatu wadowickiego potwierdzonych zostało 16 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Dzień wcześniej koronawisusem zaraziło się 6 osób. W szybkim tempie liczba osób zarażonych SARS-CoV-2 na terenie powiatu wadowickiego wzrosła do 65 osób!

Na kwarantannie jeszcze wczoraj w powiecie wadowickim przybywało 218 osób, dzisiaj kwarantanną w naszym powiecie objętych jest już 446 osób!

Liczba osób przebywających na kwarantannie oraz zarażonych koronawirusem  w poszczególnych gminach rozkłada się następująco:

Gm. Andrychów – 91 w kwarantannie. 15 osób zakażonych, w tym 3 ozdrowieńców - 1 wykazany przez inne województwo, 5 osób zakażonych hospitalizowanych, 1 zakażony w izolatorium, 5 osób w izolacji domowej, 1 osoba niestety zmarła.

Gm. Brzeźnica – 4 w kwarantannie. 6 osób zakażonych, w tym 5 ozdrowieńców, 1 osoba niestety zmarła.

Gm. Kalwaria Zebrzydowska – 29 w kwarantannie. 5 osób zakażonych w tym 4 ozdrowieńców, 1 osoba niestety zmarła.

Gm. Lanckorona – 10 w kwarantannie. 7 osób zakażonych - ozdrowieńcy.

Gm. Mucharz – 92 w kwarantannie. 16 osób zakażonych, w tym 2 ozdrowieńców,  10 osób  w izolacji domowej, 4 osoby zakażone w trakcie konsultacji.

Gm. Spytkowice – 8 w kwarantannie. 1 osoba zakażona - ozdrowieniec wykazywany przez inny powiat.

Gm. Stryszów – 19 w kwarantannie.

Gm. Tomice – 55 w kwarantannie. 1 osoba zakażona - ozdrowieniec wykazany przez inny powiat.

Gm. Wadowice – 83 w kwarantannie. 8 osób zakażonych, w tym 1 ozdrowieniec, 7 osób w izolacji domowej.

Gm. Wieprz – 55 w kwarantannie. 6 osób zakażonych w tym 3 ozdrowieńców, 1 osoba w izolacji domowej, 2 osoby hospitalizowane.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach zwraca się z prośbą o zachowanie spokoju, odpowiedzialność i przestrzeganie wszystkich higienicznych zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

W szczególności należy pamiętać o zachowaniu odległości miedzy osobami (1,5 do 2 metrów), co nagminnie jest lekceważone, dezynfekcja rąk przy wejściu do sklepu, apteki, stacji paliw, biura, czy innej instytucji i najlepiej dezynfekcja również przy wyjściu z tych pomieszczeń. Z przestrzeganiem tego obowiązku sanitarnego nie jest najlepiej, zwłaszcza, że niektóre centra handlowe odstąpiły od umieszczania przy wejściu środków dezynfekujących, ograniczając się do puszczanych w kółko komunikatów radiowych.

Konieczne jest również zasłanianie ust i nosa maseczką czy też chustką. Niestety w tym przypadku jest najwięcej filozofowania, a powszechnym staje się zakrywanie ust, natomiast nos jest odsłonięty. Są również częste przypadki, że osoby oddychają podbródkiem, tam bowiem mają założoną maseczkę.

Nie powinno się również podawać ręki przy powitaniach i pożegnaniach, o czym mało kto już pamięta.