Oddano do użytku nowe ambulanse

3 marca 2020 11:32:54

Na terenie wadowickiego szpitala odbyła się uroczystość poświęcenia i oddania do użytku dwóch nowych ambulansów. Nowa karetka zastąpi wysłużony ambulans w Kalwarii Zebrzydowskiej, natomiast drugi samochód przeznaczono na wizyty domowe dla Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej ZZOZ w Wadowicach.

Oddano do użytku nowe ambulanse

We wtorek 3 marca br. na terenie ZZOZ w Wadowicach odbyła się uroczystość poświęcenia oraz oddania do użytku dwóch nowych ambulansów.

W uroczystości uczestniczyli m.in. wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej dr Augustyn Ormanty, przewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego Zofia Kaczyńska, przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz, kapelan wadowickiego szpitala o. Bogdan Smoliński, członkowie Zarządu Powiatu oraz radni Rady Powiatu w Wadowicach, pracownicy Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach.

Poświęcenia obu ambulansów dokonał kapelan szpitala o. Bogdan Smoliński. Nowa karetka zastąpi wyeksploatowany samochód z 2013 r. Ambulans będzie stacjonował w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest do Volkswagen Crafter 2.0 z silnikiem diesla, automatyczną skrzynią biegów. Na swoim wyposażeniu posiada zamontowane najnowocześniejsze nosze elektryczne systemu power load, które mają udźwig ponad 300 kg, a więc spełniają funkcję noszy bariatrycznych, videolaryngoskop oraz przenośny aparat USG. W/w sprzęt medyczny jest konieczny do zapewnienia pełnej opieki, komfortu oraz zachowania wysokiego poziomu świadczonych usług pacjentom korzystającym w przyszłości z nowego ambulansu. Należy podkreślić, że Gmina Kalwaria Zebrzydowska przeznaczyła dotację celową  na  zakup doposażenia do karetki zespołu ratownictwa medycznego.  Całkowity koszt zakupionego ambulansu  wynosi 519 251,84 zł, w tym: 400.000,00 zł dotacja z Ministerstwa  Zdrowia  w ramach "Programu wymiany ambulansów", natomiast pozostałe środki zostały pokryte przez Powiat Wadowicki   i ZZOZ w Wadowicach.

Kolejnym pojazdem oddanym do eksploatacji jest samochód przeznaczony na wizyty domowe dla Nocnej   i Świątecznej Opieki Zdrowotnej prowadzonej przez ZZOZ w Wadowicach. Jest to nowy Volkswagen Up z silnikiem 1.0. Koszt  pojazdu  wynosi: 51.300,00 zł, w tym: 47.960,37 zł - finansowane przez Powiat Wadowice i 3.339,63 zł - wkład własny ZZOZ.