Kwiecień plecień

6 kwietnia 2021 10:23:16

Kaprysy pogodowe kwietnia w naszej strefie klimatycznej nie są niczym zaskakującym ani nowym. Znali je doskonale nasi przodkowie, stąd też popularne polskie przysłowie, do którego nawiązujemy w tytule artykułu: „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”.

Kwiecień plecień

Ten miesiąc swoją skłonność do mieszania pogody wziętej z zupełnie różnych pór roku pokazał już w ciągu kilku pierwszych dni. Zaczął się typowo letnią aurą, a następnego dnia zafundował nam spory spadek temperatury. Od początku kwietnia mieliśmy okazję obserwować już niemal wszystkie rodzaje opadów. Był deszcz i deszcz ze śniegiem, sypały grudki śnieżnej krupy, a wreszcie spadł śnieg. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, teraz napłynęło do naszego kraju zimne powietrze pochodzenia arktycznego, które pozostanie z nami aż do czwartku.

Maksymalna temperatura w powiecie wadowickim ma osiągać w tym czasie 4-5oC, oczywiście w ciągu dnia. W nocy ma być natomiast ujemna. Dopiero w piątek można spodziewać się ocieplenia. Polska znajdzie się wówczas w zasięgu wyżu znad Europy południowej. Z zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie. Tego dnia temperatura powinna podnieść się do około 11oC. A już w sobotę słupek rtęci może podskoczyć do 17 czy nawet 18oC. Będzie też słonecznie. W niedzielę przewidywane są opady deszczu i niewielki spadek temperatury. Podobną pogodą ma się rozpocząć następny tydzień. (eł)

Foto: Edyta Łepkowska. Widok z Andrychowa w stronę Roczyn we wtorkowy poranek (6 kwietnia).