Tajemnice wadowickiego więzienia

26 czerwca 2020 12:35:36

  Zakład Karny w Wadowicach miał swój wkład w karanie zbrodni popełnionych przez nazistów podczas II wojny światowej. O zbrodniarzach osadzonych w wadowickim więzieniu opowiada film zrealizowany przez Muzeum Miejskie.

  

Tajemnice wadowickiego więzienia

  Muzeum Miejskie zaprasza na prapremierę filmu poświęconego nieznanej dotąd historii z najnowszych dziejów wadowickiego zakładu karnego, która odbędzie się w Kinie „Centrum” w poniedziałek o godz. 18.00. W sekretariacie Wadowickiego Centrum Kultury czekają na Państwa wejściówki na ten wyjątkowy, jedyny kinowy seans.

  

  

  Historii osadzonych w więzieniu w Wadowicach byłych funkcjonariuszy hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz – Birkenau, więźniów funkcyjnych i osób współpracujących w czasie II wojny światowej z niemieckim okupantem. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku przez mury wadowickiego więzienia przeszło blisko pół tysiąca zbrodniarzy wojennych, a co trzeci z nich stanął przed obliczem tutejszego Sądu Okręgowego. Sporo miejsca poświęcono w filmie Rudolfowi Hössowi, byłemu komendantowi obozu koncentracyjnego Auschwitz, który oczekując w Więzieniu w Wadowicach na mającą się odbyć w Oświęcimiu egzekucję, zdecydował się na nawrócenie i prośbę o przebaczenie swoich potwornych win.

  

  O zbrodniarzach wojennych, ich pobycie w Wadowicach oraz sądzeniu i karaniu tych przestępców przez wadowicką Temidę opowiada Marcin Witkowski. Operatorem kamery i autorem zdjęć jest Janusz Gawron.

    

  Ze względu na zamieszczone w filmie drastyczne materiały archiwalne przeznaczony jest on dla widzów dorosłych.

   

  Od 30 czerwca film będzie można zobaczyć na stronie Muzeum Miejskiego – wck.wadowice.pl/muzeum.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane