Alarm przeciwpowodziowy w Małopolsce

22 czerwca 2020 02:47:52

  Małopolska zmaga się ulewnymi opadami deszczu. Prawie całe nasze województwo objęte jest ostrzeżeniem hydrologicznym trzeciego (najwyższego) stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych.

  

Alarm przeciwpowodziowy w Małopolsce

Sytuacja meteorologiczna

  Burze i opady deszczu zwiększają swoją intensywność, zajmując coraz większy obszar województwa. Układ liniowy przemieszcza się w kierunku południowym. Występują opady deszczu osiągające 25-30 mm/h. Stacja w Igołomi zanotowała opad godzinowy 28 mm, stacja Kraków-Wola Justowska 18.2 mm. Lokalnie występują opady gradu. Kolejne strefy opadowe przemieszczają się z północy i północnego-wschodu.

  

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej  w Krakowie

  W dniach 20/21.06.2020 r. do godz. 17.00 PSP interweniowała 442 razy w związku z nawalnymi opadami deszczu, szczególnie w powiatach: limanowskim -192, myślenickim - 94, ,  bocheńskim- 69 i krakowskim (w tym w mieście Krakowie) - 36.

  

Alarm przeciwpowodziowy:

Powiat Bocheński

(gminy: Łapanów, miasto Bochnia, gmina Bochnia) od godz. 8.00, 21.06.2020 r.

Powiat Myślenicki – (cały powiat) godz. 5.35, dnia 21.06.2020 r.

gm. Raciechowice – od godz. 23.00 dnia 20.06.2020 r.

Powiat Limanowski – (cały powiat) godz. 23.00, dnia 20.06.2020 r.

Gminy Jodłownik, Mszana Dolna oraz Dobra wprowadziły alarm przeciwpowodziowy.

  

TAURON Dystrybucja S.A.
Informacja o przerwach nieplanowanych w dostarczaniu energii elektrycznej.

-       Łączna liczba stacji pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 1;

-       Łączna szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej: 58 (pow. myślenicki)


   

Ostrzeżenia meteorologiczne

Ostrzeżenie meteorologiczne nr 140 i 141 – silny deszcz z burzami/3 – ważność od godz. 15.10 dnia 21.06.2020 r. do godz. 08.00 dnia 22 czerwca 2020 r., dla powiatów limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, oświęcimski, suski, tatrzański i wadowicki. bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski, Kraków, olkuski i wielicki.

Informacja o niebezpiecznym zjawisku nr I:29

Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody

Stopień zagrożenia: 1

Ważność: od godz. 10:00 dnia 21.06.2020 do godz. 03:00 dnia 22.06.2020

Obszar: zlewnie Szreniawy, Dunajca od zbiornika Czchów, Wisłoki, Sanu, Wisłoka, Nidy, Czarnej, Kamiennej, Wieprza, mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły, Bugu po Krzyczew oraz zlewnia Dniestru w granicach państwa (małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie)

Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.

   

PROGNOZA POGODY DLA WOJ. MAŁOPOLSKIEGO

ważność od godz. 19:30 dnia 21.06.2020 do godz. 19:30 dnia 22.06.2020

W nocy zachmurzenie duże. Opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym. W pierwszej połowie nocy możliwe burze. Prognozowana suma opadów do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Po północy miejscami w dolinach mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 14°C do 17°C, w rejonach podgórskich od 12°C do 15°C, wysoko w Beskidach od 11°C do 13°C, na szczytach Tatr około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h.

W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, na wschodzie województwa możliwe burze. Prognozowana suma opadów miejscami do 35 mm. Temperatura maksymalna od 19°C na zachodzie do 23°C na wschodzie regionu, w rejonach podgórskich od 16°C do 20°C, wysoko w Beskidach od 11°C do 14°C, na szczytach Tatr około 9°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północnozachodni. W górach wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków północnych. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h.

  

Stany ostrzegawcze i alarmowe według ostatnich danych

Pomoc dla poszkodowanych

 Przypomnijmy, że osoby/rodziny, które poniosły straty, mogą uzyskać wsparcie. W tym celu należy kontaktować się z właściwym gminnym ośrodkiem pomocy społecznej.

   
  Pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej przyznawana jest w kwotach do 6 tys. złotych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać zasiłek do 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynków gospodarczych służących zaspakajaniu niezbędnych potrzeb osoby/rodziny wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tys. zł, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów.

  Gminy mogą starać się o pomoc z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Po sporządzeniu listy uszkodzonych budynków samorząd przygotowuje wniosek o dotację na wypłatę zasiłków dla osób/rodzin poszkodowanych i kieruje go do wojewody. Kompletne i prawidłowo przygotowane wnioski wojewoda przekazuje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gminy mogą również wypłacać zasiłki ze środków własnych, a następnie wnioskować o zwrot tych środków z budżetu państwa.

FOTO: Archiwum

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane