PAP Koronawirus

Będzie Plac Świętego Jana Pawła II

14 lutego 2020 20:26:02

W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II wadowicki samorząd zamierza zmienić nazwę głównego placu papieskiego grodu Plac Jana Pawła II na Plac Świętego Jana Pawła II. Wniosek w tej sprawie złożył burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński wraz z Klubem Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Będzie Plac Świętego Jana Pawła II

„... tu w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło.” - Jan Paweł II.

Już podczas najbliższej sesji 26 lutego br. radni Rady Miejskiej w Wadowicach zajmą się wnioskiem burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego oraz Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym zmiany nazwy Placu Jana Pawła II na Plac Świętego Jana Pawła II.

Inicjatywa burmistrza Wadowic i radnych Klubu PiS wpisuje się w obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - Karola Wojtyły. Stosowny projekt Uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmiany nazwy Placu Jana Pawła II w Wadowicach trafił już do Biura Rady wadowickiego magistratu.

„Wybór kardynała Wojtyły na papieża 16października 1978 roku poruszył cały świat i zwrócił również uwagę na małe miasto nad Skawą, rozsławiając jego miano na całym świecie. Podczas trzeciej, ostatniej pielgrzymki do rodzinnego miasta, w czerwcu 1999 roku, sam Jan Paweł II powiedział: „... tu w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło.”

Mieszkańcy Wadowic dumni ze swego Wielkiego Rodaka, z okazji jubileuszu 75-lecia Jego urodzin (1995 r.) rynek wadowicki nazwali Placem Jana Pawła II (Uchwała nr VII/73/95 Rady Miejskiej w Wadowicach z dnia 16 lutego 1995 r.). Śmierć Papieża 2 kwietnia 2005 r. i Jego odejście do „Domu Ojca” sprawiły wielki smutek w sercach wadowiczan, którzy wciąż zachowują żywą pamięć o Nim.

Z wielką radością i wzruszeniem przyjęto w Jego rodzinnym mieście zarówno beatyfikację (1 maja 2011 r.) jak i kanonizację (27 kwietnia 2014 r.). Wadowiczanie chcąc wyraźniej zaznaczyć wieź z Polskim Papieżem, w 92 lata od Jego urodzin, uczynili Go oficjalnym patronem Wadowic (18 maja 2012 r.).

W tym roku Wadowice będą obchodzić w sposób szczególny papieski jubileusz, bowiem 18 maja 2020 r. przypada 100. rocznica urodzin wielkiego wadowiczanina. Z tej okazji mieszkańcy miasta nad Skawą oraz lokalny samorząd pragną zmienić nazwę głównego placu Wadowic z Placu Jana Pawła II na Plac Świętego Jana Pawła II." - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, podpisanego przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Hajnosza.