PAP Koronawirus

Spotkali się przy opłatku

11 stycznia 2020 14:52:10

  Noworoczne spotkanie członków wadowickiego oddziału Polskiego Komitetu Społecznego było okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia oraz do podsumowania pracy w roku ubiegłym.

  

Spotkali się przy opłatku

  Przy śpiewie pięknych polskich kolęd przebiegało doroczne Spotkanie Opłatkowe w wadowickim oddziale Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. W siedzibie koła przy ul. Mickiewicza w Wadowicach wszystkich przybyłych członków stowarzyszenia oraz zaproszonych gości przywitała prezes PKPS w Wadowicach Mariola Stelmaszyk.

- Ostatnio czas pędzi z prędkością rakiety kosmicznej. Dlatego tak bardzo cenimy te krótkie chwile, spędzone w gronie przyjaciół i osób najbliższych. Są to najpiękniejsze chwile w naszym życiu. Samotność, to rozpacz, smutek i śmierć. Dlatego każdy, kto może, organizuje przynajmniej raz, dwa razy w roku spotkania, by pobyć chociaż przez chwilę razem, podsumować miniony rok - powiedziała podczas spotkania Mariola Stelmaszyk

  Po odmówieniu modlitwy i poświęceniu opłatków przez przeora klasztoru Karmelitów Bosych  w Wadowicach o. Grzegorza Irzyka, uczestnicy poświątecznego spotkania składali sobie życzenia noworoczne, łamiąc się opłatkami.

 Noworoczne spotkanie było też okazją do podsumowania charytatywnej działalności w 2019 roku. Informację na temat ubiegłorocznej aktywności wadowickiego PKPS przedstawiła prezes Mariola Stelmaszyk. Ubiegły rok był dla członków PKPS w Wadowicach bardzo pracowity, ale jak przyznaje pani prezes, jednym z najbardziej trudnych do 20 lat.

- Jesteśmy organizacją społeczną, charytatywną, nie prowadzimy żadnej działalności dochodowej, wszyscy pracujemy bez grosza wynagrodzenia. Składki członkowskie, które wynoszą 2 zł miesięcznie od osoby, plus dobrowolne wpłaty, nie zawsze wystarczą nawet na dopłatę 5% do środków z konkursu „Granty” - powiedziała Mariola Stelmaszyk - Z Urzędu Miejskiego w Wadowicach w 2019 roku otrzymaliśmy tylko 10 tys. zł, co starczyło na opłacenie ogrzewania, światła, śmieci i wody. Najbardziej odczuliśmy brak pieniążków na zakup artykułów spożywczych, które co roku wręczamy osobom z okazji Świąt. Dzięki wytężonej pracy całego Zarządu, naszych dzielnych działaczy i pomocy przyjaciół przeżyliśmy ubiegły rok.

  Aby chociaż w minimalny sposób pomóc tym najbardziej potrzebującym, przy ogromnym wysiłku i zaangażowaniu wolontariuszy oraz młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wadowicach, wadowicki PKPS bierze udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności, prowadzonej w placówkach handlowych, organizowanych przez Bank Żywności w Krakowie z okresie Świąt Wielkanocnych oraz Świąt Bożego Narodzenia.

- Możemy tylko z całego serca podziękować wszystkim Darczyńcom, którzy potrafią się podzielić z innymi, mimo, że sami niejednokrotnie nie posiadają wiele - powiedziała Mariola Stelmaszyk.   W roku 2019 wydano 18 494, 48 kg żywności unijnej na kwotę 93 891,50 zł, z której skorzystało 415 osób. Na Wielkanoc zebrano w sklepach 1642,32 kg żywności na kwotę 7 176. Z tej żywności skorzystały 352 osoby. Natomiast w okresie Świat Bożego Narodzenia zebrano w sklepach 2063,03 kg żywności na kwotę 10 462,21 zł. 299 osób otrzymało paczki żywnościowe na święta. Tylko 30 paczek udało się zorganizować na Dzień Dziecka, natomiast na „Mikołaja” upominki otrzymało 50 dzieci.

  Oprócz magazynu żywnościowego prowadzony jest magazyn odzieżowy, gdzie oprócz odzieży, jest pościel, firanki, obrusy, książki, zabawki oraz drobny sprzęt gospodarstwa domowego. Od zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia im Edmunda Wojtyły PKPS w Wadowicach otrzymał 5 łóżek rehabilitacyjnych, które przekazano podopiecznym. Samej odzieży przyjęto na kwotę 15 560 zł od 51 osób. Wydano na kwotę 13 725 zł. Z Odzieży tej skorzystało 250 osób

  Jeśli chodzi o żywność unijną, to mimo obietnic, że żywność będzie już w sierpniu 2019 roku, do tej pory nie otrzymano ani kilograma.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane