Św. Jan Paweł II Patronem Kalwarii

30 grudnia 2019 21:23:38

Samorządowcy z Kalwarii Zebrzydowskiej skierowali na ręce Metropolity Krakowskiego prośbę o poparcie starań, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony Patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. Inicjatorem tej idei jest burmistrz Kalwarii dr Augusty Ormanty.

Św. Jan Paweł II Patronem Kalwarii

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej radni jednogłośnie pojęli Uchwałę, w której zwrócili się do Metropolity Krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego z prośbą o poparcie starań kalwaryjskiego samorządu, aby Patronem ich miasta został św. Jan Paweł II.

Inicjatorem idei ustanowienia patronatu św. Jana Pawła II nad Kalwarią Zebrzydowską jest burmistrz miasta dr Augustyn Ormanty.

W liście skierowanym do Arcybiskupa samorządowcy zwrócili się, aby Metropolita Krakowski wystosował do Stolicy Apostolskiej wniosek o ustanowienie św. Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej.

„Dla Kalwarii Zebrzydowskiej, pontyfikat Jana Pawła II miał wyjątkowe znaczenie. Papież od najmłodszych lat  związany był z Kalwarią Zebrzydowska. Tutaj przybywał jako młody chłopiec wraz z ojcem a następnie kolejno jako ksiądz, biskup, kardynał a w roku 1979 oraz 2002 będąc Następcą św. Piotra  na Stolicy Apostolskiej.

W czasie I Pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. Papież będąc w Kalwarii Zebrzydowskiej podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej Sanktuarium kalwaryjskie oraz wyraził Swoją wolę prosząc mieszkańców i pielgrzymów, którzy przybywają na to wyjątkowe miejsce aby modlili się za Niego za życia i po śmierci. Życzenie to wciąż realizują ojcowie Bernardyni, stróżowie tego miejsca.

Klamrą spinającą Papieskie Apostolskie Pielgrzymki do Ojczyzny była Msza św., którą Jan Paweł II odprawił 19. Sierpnia 2002 r. z okazji Jubileuszu 400-lecia powstania Kalwarii. Była to ostatnia Eucharystia na Polskiej Ziemi. Papież w homilii zawierzył swoje życie, owoce pontyfikatu oraz losy Narodu Polskiego i Kościoła Maryi z Kalwarii Zebrzydowskiej.” - czytamy w liście Rady Miejskiej i burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej do Metropolity Krakowskiego.

Samorządowcy podkreślają, że są dumni z faktu, iż w 1997 r. Jan Paweł II przyjął Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, nadane Mu Uchwałą Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, a wręczone w Ludźmierzu w czasie VI Apostolskiej Pielgrzymki do Polski. Jest On jedyną osobą tak uhonorowaną przez Miasto Kalwaria Zebrzydowska

W dowód uznania dwóm szkołom w gminie nadano imię Jana Pawła II oraz Karola Wojtyły a także wzniesiono pomnik Papieża przy kalwaryjskiej Bazylice oraz przy Kościele Św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej.