Patriotycznie w Andrychowie

11 listopada 2019 13:45:19

Jak co roku mieszkańcy Andrychowa tłumnie przybyli na obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie ze zwyczajem wzięli udział we Mszy Św. za Ojczyznę,  uroczystym pochodzie i złożeniu wiązanek.

Patriotycznie w Andrychowie

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele pw. Św. Macieja, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, delegacje ze szkół, związków zawodowych i stowarzyszeń. Po Mszy Św. delegacje złożyły kwiaty przy krzyżu obok Kościoła, zwanego andrychowską Golgotą.

Dalsza część obchodów odbyła się przy Urzędzie Miasta, pod tablicą poświęconą pamięci żołnierzy Legnionów Polskich.Tam odśpiewano Hymn Narodowy i złożono wiązanki kwiatów. W okolicznościowym przemówieniu burmistrz miasta Tomasz Żak przypomniał o tym jak ważna jest pamięć o wszystkich tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tradycyjnie wręczono także medal „Zasłużony dla Gminy Andrychów”. W tym roku z rąk burmistrza miasta Tomasza Żaka i posła Marka Polaka i przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Babskiego odebrał go Artur Walkowiak - komendat Hufca Andrychów. Przewodniczacy Rady Miejskiej - Roman Babski pwspomniał o zasługach komendanta: "Wspaniała atmosfera, motywacja do działania i nieustająca radość w hufcu to w dłużej mierze właśnie jego zasługa . Artur ma niesamowity dar do motywowania, jest wzorem do naśladowania dla młodszych i starszych, dla niego ważny jest każdy zuch i harcerz. Wielu z nich zna osobiście, dla każdego zawsze ma czas, dobre słowo i otwarte serce.

Obecny na uroczystości Wicewojewoda Małopolski - Zbigniew Starzec odznaczył Brązowym Krzyżem Zasługi "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" dwóch strażaków Stefana Sordyla i Rafał Hahn.
W patriotyczny klimat mieszkańców wprowadziła Orkiestra Dęta, która zagrała wiązankę najpopularniejszych pieśni patriotycznych.

Zwieńczniem obchodów 11 listopada była Wieczornica Patriotyczna przy ognisku zorganizowana przez harcerzyi z Hufca im. Szarych Szeregów z Andrychowa. Wraz ze zgromadzonymi mieszkańcami, przy rozpalonym ognisku zaśpiewali szereg pieśni patriotycznych oraz w krótkich scenkach historycznych przypomnięli historię 1 listopada 1918r.