Z wizytą w Nowym Sadzie

6 listopada 2019 00:20:48

W dniach od 25 do 27 października 2019 r. delegacja Region IPA Kalwaria Zebrzydowska oraz IPA Wadowice i IPA Nowy Targ korzystając z zaproszenia Regionu IPA w Nowym Sadzie, odwiedziła kolegów i koleżanki z Serbii.

Z wizytą w Nowym Sadzie

Położony na północnym zachodzie Serbii Nowy Sad, jest największym miastem regionu, zwanej Wojwodina i drugim co do wielkości miastem całego kraju. Na południe od granic miasta wznosi się pasmo Fruski Gory, na której stokach rozlokowały się liczne winnice.

W pierwszy dzień wizyty przedstawiciele Regionu IPA Kalwaria Zebrzydowska. zwiedziliśmy Ośrodek Szkolenia Policji w Nowym Sadzie, gdzie zapoznali się z koncepcją szkolenia podstawowego policji, systemem selekcji kandydatów, segmentami podstawowego programu szkolenia policji a także zapleczem Centrum. Następnie delegacja miała okazję zobaczyć obiekty szkoły, zasady pracy strzelnicy wideo i sposób wykorzystania jej przez uczniów.

Uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami ze swoich krajów. Wieczór minął na pogawędkach  w centrum miasta Nowy Sad, gdzie mogliśmy zapoznać się z lokalnymi specjałami kuchni Serbskiej oraz poznać panujące obyczaje.

W drugi dzień wizyty na zaproszenie mera Nowego Sadu mieliśmy możliwość uczestniczyć w zorganizowanym spotkaniu, które odbyło się  w zabytkowym budynku administracyjnym z 1895r. Miłym zaskoczeniem była obecność  przewodnika serbskiego, który mówił biegle w języku polskim dzięki czemu przekazał nam ciekawostki związane z powstaniem miasta, jego historią oraz architekturą w  której widać jeszcze ducha środkowoeuropejskiego imperium Habsburgów.

W Nowym Sadzie nie może zatem dziwić różnorodność. Bo prócz Serbów i Węgrów, w Nowym Sadzie dawniej mieszkali Rumuni, Słowacy, Chorwaci, czy Żydzi, a ich potomkowie mieszkają tu do dnia dzisiejszego.

Po oficjalnym spotkaniu przyjaciele z sekcji IPA Nowy Sad zabrali nas do jednej  z zaprzyjaźnionych winnic, gdzie wytwarzane jest miejscowe i znane w regionie wino. Zapoznaliśmy się z procesem jego powstawania oraz poznaliśmy miłego właściciela winnicy, a ponadto ku naszemu zaskoczeniu spotkaliśmy się również z przedstawicielami sekcji IPA Zagrzeb, która również odwiedziła przyjaciół z Serbii. Ważnym punktem programu była część muzyczna, gdzie oprócz degustacji wina mogliśmy poznać muzyczną parę nazwaną przez nas „Wioletta Villas i George Michael” bo swoimi głosami oczarowali wszystkich uczestników spotkania.

W dzień wyjazdu spotkaliśmy się na Twierdzy Petrovaradin stanowiącej największą atrakcję miasta z której rozciągają się malownicze widoki na Dunaj oraz Nowy Sad. Tam wspólnie z przyjaciółmi z Serbii, Chorwacji oraz  Norwegii ponownie wymieniliśmy przyjacielskie uściski a przewodniczący IPA Kalwaria Zebrzydowska Andrzej Kozioł w ramach podziękowania za perfekcyjnie przygotowaną wizytę, obdarował kolegów upominkami, które będą nie tylko przypominały tę wizytę, ale jednocześnie zachęcały do odwiedzin w naszym kraju. Mamy nadzieję, że koledzy z Sekcji IPA Nowy Sad  skorzystają w przyszłości z zaproszenia do Kalwarii Zebrzydowskiej na obchody 7 rocznicy powstania naszego regionu, oraz poznania naszej pięknej okolicy.

Servo Per Amikeco

tekst Robert Pietrasik