Na Kresach Rzeczypospolitej

26 października 2019 08:40:45

W dniach od 14 października do 19 października 2019 roku 49 uczniów z klas 2j i 2a CKZiU Nr 1 pod opieką nauczycieli brało udział w projekcie dotyczącym budowania pamięci historycznej o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej dofinansowywanym przez Urząd Marszałka Województwa Małopolskiego.

Na Kresach Rzeczypospolitej

W tym roku młodzież realizowała wyjazd edukacyjny na Litwę. Bogaty program wyjazdu, innowacyjne podejście przewodnika (Polak mieszkający w Wilnie) do przekazywania wiedzy o historii, kulturze i tradycjach Kresów Wschodnich, wspaniałe zabytki Wilna, Kowna, Połągi, Kłajpedy, Szawle dostarczały uczniom i opiekunom niesamowitych wrażeń oraz stanowiły żywą lekcję historii o przeszłości i współczesnych czasach tego rejonu Europy.

Młodzież CKZiU nr 1 w Wadowicach pogłębiła wiedzę o dziedzictwie kulturowym i religijnym Kresów Wschodnich, odbyła namacalną lekcję patriotyzmu (apel poległych i złożenie zniczy na Cmentarzu na Rossie Wilnie) i uświadomiła sobie znaczenie Kresów Wschodnich dla kultury, historii i rozwoju naszego kraju. Wzbogacenie pamięci historycznej, ukazanie młodzieży miejsc o skomplikowanej historii, przenikających się tradycjach i religiach, spowodowało zbudowanie postawy szacunku do dziedzictwa polskiego znajdującego się na terenach Litwy i do mieszkających tam Polaków oraz pozwoliło młodzieży szerzej popatrzeć na współczesny świat, który jest spadkobiercą historii tych ziem.

Podstawowy cel podniesienia poziomu wiedzy historycznej, tożsamości mieszkańców tej części Europy, pobudzenie patriotyzmu u młodzieży został zrealizowany. Lekcje wychowawcze oraz lekcje historii, języka polskiego przeprowadzone po zakończeniu wyjazdu, obfitowały w liczne relacje, opisy przeżyć młodzieży. Dzięki temu i my, nauczyciele, przekonaliśmy się, jak ważną rolę w kształceniu i budowaniu świadomych postaw patriotycznych oraz we wzmocnieniu tożsamości narodowej mają wyjazdy w miejsca o bogatej historii.

Mamy nadzieję realizować również podobne projekty w przyszłości. Jesteśmy przekonani, że dzięki możliwości realizacji takich projektów edukacyjnych wzrośnie aktywizacja młodzieży na rzecz poznania historii, wielokulturowości oraz tradycji Kresów Wschodnich. Pragniemy, by nasz wspólny projekt zachęcił również i innych do głębszego poznania dawnych ziem polskich oraz obudził w nich chęć poznawania bliskich Polsce regionów, posłużył przełamaniu stereotypów oraz zainicjował wśród młodzieży chęć zaangażowania się w głębsze poznanie dziedzictwa kulturowego tej części Europy. Mamy nadzieję, że mieszkający na tych terenach Polacy poczują się w ten sposób częścią narodu.