Bukiety na Święto Matki Bożej Zielnej

15 sierpnia 2019 21:04:26

W Ośrodku Wypoczynkowym Czarny Groń w Rzykach w przeddzień maryjnego święta Matki Bożej Zielnej odbyła się siódma edycja Konkursu Bukietów Zielnych.

Bukiety na Święto Matki Bożej Zielnej

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, zainspirowane wielowiekową tradycją obchodzenia Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czy też  uroczystości Matki Boskiej Zielnej, było organizatorem siódmej już edycji Konkursu Bukietów Zielnych.

Celem przeprowadzenia tej wyjątkowej imprezy był powrót do dawnych zwyczajów, a jednocześnie połączenie piękna kompozycji kwiatowych, wiedzy o przyrodzie i właściwościach leczniczych roślin, które nas otaczają.

Spotkanie odbyło się 14 sierpnia br. w pięknym i nowoczesnym Hotelu Czarny Groń w Rzykach Praciakach, a poprzedziły je międzypokoleniowe warsztaty wicia wianków.

Imprezę rozpoczęto od śpiewu pieśni maryjnych, a wszystkich gości przywitała prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie Czesława Wojewodzic.

W kultywującym polskie tradycje i zwyczaje spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, m.in.: senator RP Andrzej Pająk, posłowie Marek Polak i Marek Sowa, przewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego Zofia Kaczyńska, wicestarosta wadowicki Beata Smolec, przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski, zastępca burmistrza Andrychowa Wojciech Polak.

Przez sześć poprzednich edycji konkursu prezes SGW Andrychów Czesława Wojewodzic starała się przybliżyć piękną polską tradycję związaną ze świętem Matki Bożej  Zielnej.

W tegorocznej edycji Konkursu Bukietów Zielnych prezes SGW postawiła pytania:

- Dlaczego warto robić takie konkursy? Dlaczego warto iść 15 sierpnia do kościoła i poświęcić bukiety kwiatów?

- Dlaczego warto szanować taką piękną tradycję i przekazywać ją innym pokoleniom?

Do ogłoszonego Konkursu Bukietów Zielnych przygotowano w sumie przepiękne 23 bukiety zielne.

Komisja Konkursowa, której przewodniczyła Zofia Oboza, dokonała oceny bukietów w dwóch kategoriach: bukiety wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz bukiety wykonane indywidualnie przez gospodynie.

W pierwszej kategorii oceniono 19 bukietów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Komisja Konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkie bukiety.

ZOBACZ: GALERIA - BUKIETY NA ZIELNĄ

Miejsce pierwsze Komisja Konkursowa przyznała dla KGW Skawce, KGW Zagórnik, KGW Roczyny, KGW Sułkowice Bolęcina, Gospodynie w Gierałtowiczkach, KGW Osiek oraz KGW Klecza.

Miejsce drugie przyznano dla KGW Brzezinka Dolna, KGW Głębowice, KGW Andrychów, KGW Targanice, Gospodynie w Nidku, KGW Rzyki, KGW Mucharz, KGW Świnna Poręba oraz KGW Węglówka.

Miejsce trzecie przyznano dla: KGW Targanice Dolne, KGW Sułkowice Łęg, oraz Gospodynie we Frydrychowicach.

W drugiej kategorii spośród 24 bukietów przygotowanych indywidulanie Komisja Konkursowa wyróżniła pięć bukietów, które wykonały: Maria Babińska, Maria Pękala, Urszula Wójcik, Ela Bojko oraz Janina Kowaliczek.

Jednym z ważniejszych celów organizowania Konkursu Bukietów Maryjnych jest  dokumentowanie tego co rośnie w danym regionie. Na fotografiach i w opisie bukietów możemy potem, po latach dokładnie prześledzić, jaka w danym miejscu występowała roślinność, czy gatunki te przetrwały. Porównując bukiety zielne z wielu regionów Polski można dostrzec jakie rośliny rosną w najbliższym otoczeniu gospodarstw. To bardzo potrzebna wiedza.

Tworzenie bukietów ma również wymiar artystyczny. Przeplatające się różnymi kolorami kompozycje potrafią zachwycić nie tylko misternym kunsztem natury - wyglądem kwiatów i liści, ale też wydawanym przez nie zapachem.