Artykuł archiwalny

Przebudują ulicę Lwowską w Wadowicach

20 grudnia 2019 20:26:35

Burmistrz Wadowic podpisał umowę na przebudowę ulicy Lwowskiej w Wadowicach. Inwestycja potrwa dwa lata i będzie kosztowała nieco ponad 14 mln zł, z czego ponad 6 mln zł - to dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych.

Przebudują ulicę Lwowską w Wadowicach

Firma DROG-BUD ze Spytkowic zajmie się gruntowną przebudową ul. Lwowskiej w Wadowicach. W piątek, 20 grudnia br. burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz szef firmy DROG-BUD Franciszek Fryc podpisali w tej sprawie umowę.

Zakres prac jest szeroki, a zgodnie z umową wykonawca ma zrealizować tę inwestycję do 30 listopada 2021 roku. Jak zapowiedział Franciszek Fryc, jego firma postara się, aby ukończyć to zadnie przed terminem.

Ulica Lwowska zyska nowy blask, ale nadal pozostanie drogą, nie będzie deptakiem. Na całym odcinku o długości jednego kilometra wymienimy konstrukcję drogi i nawierzchni, a na skrzyżowaniu z ulicami Poprzeczną i Legionów wybudujemy nowe rondo. Zakres prac obejmuje również gruntowną modernizację wszystkich pozostałych skrzyżowań, zatok autobusowych oraz chodników po obu stronach jezdni. Przebudujemy sieć oświetleniową, pojawią się nowe latarnie z lampami typu LED – wymienia Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

Wzdłuż drogi powstanie ścieżka rowerowa ze specjalną stacją serwisową. Pojawi się 30 stojaków na rowery, 42 nowe ławki, 13 huśtawek oraz 23 kosze na śmieci z funkcją segregacji. Posadzone zostaną nowe drzewa i krzewy.

To jednak nie wszystko, bo w ramach inwestycji będzie wykonanych wiele prac „podziemnych”. Ulica Lwowska kryje bowiem pod sobą „główną magistralę” wodociągowo-kanalizacyjną miasta, która zostanie kompleksowo zmodernizowana. W ramach prac przewidziano m.in. przebudowę wodociągu oraz sieci: elektroenergetycznych, sanitarnych i deszczowych.

Koszt tych prac to dokładnie 14 086 037,18 mln zł! Z czego aż prawie 6,2 mln zł to dofinansowanie, które Gmina Wadowice otrzymała z Funduszu Dróg Samorządowych. To największa dotacja  FDS spośród wszystkich gmin w Małopolsce!