Premiera wyjątkowego filmu i ciekawej książki

15 listopada 2019 13:18:32

W Kinie Centrum będzie można zobaczyć wyjątkowy film dokumentalny „Dusza moja czuje się tutaj jak w domu” – jeden z efektów projektu realizowanego przez zespół badaczy we współpracy z wadowickim Muzeum Miejskim. Premierze towarzyszyć będzie promocja książki.

Premiera wyjątkowego filmu i ciekawej książki

„Miałam niesamowite szczęście” – tymi słowami rozpoczyna się niezwykły film, na który Muzeum Miejskie zaprasza do Kina Centrum we wtorek 19 listopada o godz. 18.00. Powstał on podczas prac nad projektem realizowanym przez zespół badaczy pod kierunkiem dr Łucji Piekarskiej-Duraj z Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Muzeum Miejskim, koordynującym projekt. Wszystkich zainteresowanych efektami badań, Muzeum zaprasza także na spotkanie promujące książkę, które odbędzie się zaraz po projekcji filmu. Wśród uczestników rozdawane będą bezpłatne egzemplarze.

Głównymi bohaterami dokumentu „Dusza moja czuje się tutaj jak w domu” są badacze i współtwórcy projektu. Opowiadają o swoim przeżywaniu duchowości, przedmiotach, które tą duchowość symbolizują i o ważnych ludziach w ich życiu. Całość dopełniają nagrania zarejestrowane między innymi podczas Światowych Dni Młodzieży, rekolekcji „Strefa Mocy” i nabożeństwa majowego przy kapliczce na wadowickim Podstawiu. Realizacją filmu zajęli się Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś, twórcy nagradzanej produkcji „Z nurtem życia”. Dziesięcioosobowa grupa podjęła trud bycia obserwatorami i dokumentalistami współczesnego życia duchowego Wadowic i okolicy. Przy okazji sami przyglądali się swojej duchowości. Zaczynając pracę nad projektem nie mieli pojęcia co ich spotka, jakich mogą spodziewać się rezultatów. Efekty zaskoczyły wszystkich, szczególnie samych badaczy, którzy mieli okazję do refleksji nad swoją duchowością. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.