Jubileuszowe bieganie

18 września 2019 11:45:40

Pod Patronatem Honorowym Wojewody Małopolskiego oraz Marszałka Województwa Małopolskiego zorganizowano jubileuszowy 40. Bieg Powsinogi. W trzecią niedzielę września pogoda dopisała, uczestnicy również, szczególnie dzieci i młodzież.

Jubileuszowe bieganie

W niedzielę, 15 września br. w Wadowicach odbyła się kolejna edycja, tym razem jubileuszowa Biegu Powsinogi. Na różnych dystansach od 50 metrów do 15 kilometrów, w różnych kategoriach wiekowych, zawodnicy wystartowali  po raz... CZTERDIESTY! Organizatorem Biegu Powsinogi nieprzerwanie jest Ognisko TKKS Leskowiec w Wadowicach.

W 1979 roku TKKF Leskowiec zorganizował Bieg Wadowiczan, który od 1980 roku znany jest jako Bieg Powsinogi. Zawsze w trzecią niedzielę września, bez względu na pogodę o godzinie 11.07 ze stadionu MKS Skawa Wadowice startują zawodnicy w kilku kategoriach biegowych. Pomysłodawcą nazwy biegu jest Zbigniew Jurczak, a inicjatorem i pierwszym organizatorem tej masowej imprezy był ówczesny prezes Ogniska TKKF Jan Białowąs oraz obecna prezes TKKF Leskowiec Halina Kulbacka.

Od 1984 roku Bieg Powsinogi został włączony do ogólnopolskiego rankingu biegów masowych. Bieg jest objęty rankingiem Klubu Biegacza PZLA, od roku 1993 ma zasięg międzynarodowy, natomiast w 2012 roku Bieg Powsinogi dołączył do elitarnej rodziny biegów maratońskich.

Nazwa biegu wywodzi się od postaci dawnych rzemieślników beskidzkich, którzy chodząc od wsi do wsi świadczyli usługi i sprzedawali produkty.

Oficjalnego otwarcia jubileuszowego 40. Biegu Powsinogi dokonał przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz. W śród gości zaproszonych w uroczystym otwarciu wadowickiej imprezy rekreacyjno-sportowej z wielkimi tradycjami i ogromnym dorobkiem, uczestniczyli m.in.: posłowie na Sejm RP Dorota Niedziela oraz Marek Sowa, radny Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego Filip Kaczyński, Prezes Honorowy Małopolskiego TKKF  Zofia Czupryna, wspierający te popularną imprezę sportu masowego Maciej Koźbiał. Swoją obecnością jubileuszowy Bieg Powsinogi zaszczycili: starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Wadowicach Maria Zadora, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach Zbigniew Kleszcz, Prezes MKS Skawa Wadowice Bogusław Jamróz.

Zawody na poszczególnych dystansach prowadziła sprawdzona grupa sędziów z Ogniska TKKF Leskowiec, a nad wszystkim czuwała Dyrektor Biegu Prezes TKKF Leskowiec Halina Kulbacka.

Zawody przeprowadzono na dystansach krótkich, średnich oraz długich 5 km oraz 15 km. Tradycyjnie najwięcej emocji budziły biegi przedszkolaków na 50 metrów oraz dzieci młodszych na dystansie 100 metrów. Tradycyjnie bieganie zainaugurowano Biegiem Dyrektorów na 400 metrów.

Na starcie biegu głównego na 15 km stanęło 53 zawodników i zawodniczek. Po pokonaniu dystansu 15 kilometrów pierwsze miejsce zdobył Abderrahim Elasri z Chorzowa z czasem 44.43,88, miejsce drugie zajął Paweł Kosek z Tychów (49.19,33), a na miejscu trzecim zameldował się na mecie Andrii Pavelko z Kharkiv (Ukraina) z czasem 49.29,78. Najlepszy zawodnik z Wadowic Michał Zemła zajął szóste miejsce (55.27,36).

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zdobyła Sylwia Byrska z Rokowa, która pokonała dystans 15 km w czasie 56.15,02. Druga na mecie była Anna Orczyk-Rozmus z Kóz, z klubu Kobiety biegają, a nie skaczą! z czasem 1.10.21,72. Trzecią kobietą, która przekroczyła linię mety była Maria Biernat ze Starej Wsi. Pokonanie 15 km zajęło tej zawodniczce 1.23.23,86. Najlepsza zawodniczka z Wadowic Barbara Chowaniec zajęła szóste miejsce (1.33.42,17).

Na dystansie 5 kilometrów tryumfował Kamil Bezdner z Bytomia, który pierwszy przebiegł linię mety, pokonując pięciokilometrową trasę w czasie 18.32,33. Drugi na mecie zameldował się Jakub Woś z Wadowic (I LO im. M. Wadowity) z czasem 18.40,20, a trzeci linię mety przekroczył Dawid Zapalski ze Stronia, z czasem 19.01,88.

Spośród kobiet dystans 5 kilometrów pierwsza pokonała Joanna Dyrcz z Radoczy, która pokonała trasę w czasie 22.43,31. Druga na mecie zameldowała się Zofia Walczak z Andrychowa (24.35,56), a jako trzecia linię mety przebiegła Irena Gudziak z Czarnego Dunajca z czasem 24.43,86. Najlepsza zawodniczka z Wadowic na dystansie 5 km Natalia Kłaput zajęła czwarte miejsce, z czasem 25.01,67.

Po raz pierwszy zorganizowano Rundę Honorową Weteranów Biegu Powsinogi. Najwięcej na swym koncie biegów na długich dystansach ma Roman Klink. W tym roku wziął udział w Biegu Powsinogi po raz trzydziesty!

W ramach Wojewódzkich Biegów po Zdrowie zorganizowano również Sztafetę Rodzinną, w której wzięło udział osiem rodzin. Pierwsze miejsce zajęła rodzina Polaków, drugie rodzina Klaczaków, a miejsce trzecie zajęła rodzina Gracjaszów.

Tegoroczny, jubileuszowy 40 Bieg Powsinogi przeprowadzono pod Patronatem Honorowym Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika oraz Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

Komitet honorowy 40 Biegu Powsinogi tworzą: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego  Tomasz Urynowicz,   Starosta Powiatu Wadowickiego  Eugeniusz Kurdas, Burmistrz Wadowic  Bartosz Kaliński, Prezes Honorowy Małopolskiego TKKF  Zofia Czupryna,   Prezes Zarządu Wojewódzkiego Małopolskiego TKKF  Leszek Tytko.

Zawody przeprowadzono pod patronatem medialnym m.in. portalu internetowego powiatlive.pl oraz miesięcznika Wiadomości Powiatowe.