W tym mieście (podobno) żyje się jak w raju

2 kwietnia 2021 15:10:47

Wadowice to miasto pełne zalet – przyjazne dla mieszkańców, atrakcyjne dla turystów, bezpieczne, prężnie się rozwijające, z perspektywami na przyszłość. Tak przynajmniej uważa Polski Instytut Ekonomiczny, który przenalizował warunki panujące w części małych miast naszego kraju.

W tym mieście (podobno) żyje się jak w raju

W 2019 roku Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport pod tytułem „Scenariusze rozwoju małych miast”, w którym wskazał 63 „miasta dobrego życia”. Eksperci, którzy go sporządzili, określili takim mianem miejscowości, gdzie już jest dobrze, a w przyszłości powinno być jeszcze lepiej. Ale nadejście koronawirusa mocno zmieniło sytuację wielu z nich, toteż PIE zweryfikowało wyniki wcześniejszych badań, uwzględniając w nich skutki pandemii. Jak się okazało, negatywnie wpłynęła ona na warunki w wielu „miastach dobrego życia”, ale – jak na razie – w większości przypadków nie zniweczyła ich optymistycznych perspektyw na przyszłość. Badania prowadzone były ankietowo, na podstawie odpowiedzi udzielonych przez przedstawicieli poszczególnych miejscowości. Objęły 205 polskich miast do 20 tys. mieszkańców.

Zgodnie z wynikami przedstawionymi w raporcie, Wadowice są jednym z czterech „miast dobrego życia” w Małopolsce. Pozostałe trzy to Miechów, Wolbrom oraz Zator. Oczywiście cały czas mowa tu o małych miastach i tylko tych, które PIE poddał analizie. W całym kraju jest 700 miasteczek do 20 tys. mieszkańców, a raport uwzględnia mniej niż jedna trzecią z nich. Te, których nie objęto badaniem, mogą rozwijać się nawet lepiej od tych, które Polski Instytut Ekonomiczny okrzyknął mianem „miast dobrego życia”. Dlatego należy traktować te wyniki jako ciekawostkę, a nie wskazówkę, gdzie mieszkańcom żyje się najlepiej.

Czynniki, które brał pod uwagę Polski Instytut Ekonomiczny to między innymi: poziom rozwoju technologii cyfrowej, bezpieczeństwo mieszkańców, przyrost naturalny, dobry dojazd do miasta komunikacją publiczną, dostępność terenów inwestycyjnych, stan środowiska naturalnego, gotowość władz do współpracy z innymi samorządami, jakość planowania przestrzennego. Wedle raportu, „miasta dobrego życia” są miejscowościami zadbanymi i ładnymi, otwartymi dla wszystkich, kultywującymi tradycję, dbającymi o powietrze, przyjaznymi dla biznesu, przyciągającymi turystów, mającymi silną pozycję w regionie i korzystną sytuację finansową, zapewniającymi mieszkańcom atrakcyjne warunki do życia, a także stanowiącymi ośrodki edukacji, kultury i rekreacji. Ponadto 'miasta dobrego życia" charakteryzują się wysoką przedsiębiorczością, dobrą sytuacją na rynku pracy i mieszkaniową oraz korzystnymi wskaźnikami w obszarze kultury i turystyki. Tutaj dostępna jest pełna treść zweryfikowanego raport PIE. (eł)

Foto: Edyta Łepkowska