Kalwaryjski alians z Morawskimi Budziejowicami

22 października 2019 18:55:12

W sobotę 19 października br. rewizytę w Czechach złożyła delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej. Efektem spotkania było podpisanie przez burmistrzów obu miast listu intencyjnego pomiędzy Morawskimi Budziejowicami, a Kalwarią Zebrzydowską.

Kalwaryjski alians z Morawskimi Budziejowicami

Delegacja z Kalwarii Zebrzydowskiej została podjęta przez Burmistrza Vlastimila Bařinka, Zastępcę Burmistrza Jana Kiesewetterová, radnych Rady Miasta i  przedstawicieli Morawskich Budziejowic w Urzędzie Miasta.

Gospodarze zaprezentowali największe walory miasta, odwiedzono między innymi Katolickie Przedszkole oraz lodowisko, na którym występuje II - ligowa drużyna hokejowa „Szerszeni”.

Gospodarze z Czech  zaprosili delegację z Kalwarii Zebrzydowskiej do złożenia wizyty w swoim  mieście w wyjątkowym momencie. W ostatnią sobotę w Morawskich Budziejowicach odbywały się główne  uroczystości związane z „Cesarskim  Świętem”, zorganizowane zostały  tradycyjne tragi rzemieślnicze z bardzo bogatym program kulturalnym, wydarzenie odbywało się na głównej ulicy miasta  Purcenerova.

Jednym z głównych wydarzeń Święta Miasta było podpisanie przez włodarzy miast Morawskich Budziejowic i Kalwarii Zebrzydowskiej listu intencyjnego w sprawie zblizniaczenia miast i nawiązania współpracy w obszarach kulturalnej i sportowej, handlowej a także wymiany dzieci i młodzieży.  Aby sformalizować współpracę  pomiędzy miastami Radnym Rady Miejskiej  Kalwarii Zebrzydowskiej zostanie przedstawiona  odpowiednia Uchwała o partnerstwie Kalwarii Zebrzydowskiej z Morawskimi Budziejowicami.

Kalwarię Zebrzydowską reprezentowali Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Piotr Kumor, Skarbnik Małgorzata Leśniak, Dyrektor CKSIT Andrzej Burdek, pracownicy Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

Moravské Budějovice - to miasto z 7,5 tysiącami mieszkańców, położone są w malowniczej, lekko pofalowanej części  południowo-zachodnich Moraw, na skraju Wyżyny Czesko-Morawskiej, przez którą przepływa rzeka Rokytná. Miasto leży na drodze krajowej łączącej Wiedeń z Pragą, dawną drogą cesarską.

Historycznie pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1231 roku. Moravské Budějovice awansowały do ​​miasta prawdopodobnie za panowania Przemysła Otakara II. W 1498 r. Król Władysław Jagielloński potwierdził istniejące przywileje miasta i nadał mu godło i pieczęć. W Morawskich Budziejowicach było wielu właścicieli, w tym lordów Lichtenburga, Wallensteinu, Schaumburk i Wallis.

Do zabytków należy barokowo-klasycystyczny pałac z końca XVIII wieku, kościół św. St. Giles z pierwszej połowy XIII wieku Michał i stajnie zamkowe, sklepy mięsne z ekspozycją dawno wymarłych rzemiosł, obszar parafialny z murem obronnym i bastionem, częściowo zachowane fortyfikacje miasta, pod którymi znajduje się pararulna fałda, rzadka formacja geologiczna. W historycznym centrum miasta zachowało się wiele domów mieszczańskich.

Moravské Budějovice to miejsce rekreacji i sportu z  lokalnym basenem. Istnieje również kryte lodowisko, kort tenisowy, boisko do piłki nożnej, kręgielnia.