Wicemarszałek w Kalwarii

15 sierpnia 2019 11:32:14

Na zaproszenie radnego Województwa Małopolskiego Filipa Kaczyńskiego w piątek (9.08) do powiatu wadowickiego przyjechał wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Wicemarszałek w Kalwarii

O sporcie, ekologii i czystym powietrzu rozmawiali kalwaryjscy samorządowcy z wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Tomaszem Urynowiczem. W piątek (9.08) wicemarszałek odwiedził gminę Kalwaria Zebrzydowska w drodze na młodzieżowe Mistrzostwa Świata w trialu rowerowym na wadowickim rynku.

Wicemarszałka nie mogło zabraknąć w Sanktuarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie o historii tego miejsca i planach rozwoju opowiadał wikary klasztoru o. Micheasz Okoński.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie w Urzędzie Miejskim z burmistrzem miasta dr. Augustynem Ormantym, podczas którego rozmawiano o problemach Kalwarii Zebrzydowskiej. Największym z nich jest zanieczyszczenie powietrza.

Dla Tomasza Urynowicza to kluczowe zagadnienie, z którym jako wicemarszałek próbuje się zmierzyć. Pomocne w walce ze smogiem oprócz dofinansowania wymiany pieców, mogą być EcoParki - nowa inicjatywa samorządu województwa mająca na celu wsparcie gmin w tworzeniu terenów zielonych w centrach miast. Kalwaryjscy samorządowcy już poszukują miejsca na miejski park.

Kalwaria Zebrzydowska ma również szansę na kompleksową rozbudowę stadionu miejskiego, o czym rozmawiano na boisku Kalwarianki. Dla Małopolski przebudowany obiekt mógłby stać się areną lub zapleczem zmagań sportowych jakie czekają nasze województwo za cztery lata.

- Igrzyska Europejskie w 2023 roku mogą odbyć się również w powiecie wadowickim. Gmina Kalwaria Zebrzydowska ma ambitne plany rozwoju infrastruktury sportowej, które skutecznie zrealizowane odmienią oblicze miejskiego stadionu Kalwarianki. Już dzisiaj dzięki środkom pozyskanym z Województwa Małopolskiego modernizowane jest jedno z boisk przy stadionie. W kampanii samorządowej mówiłem, że nasz region zasługuje na więcej i widać już pierwsze efekty zmiany polityki władz województwa. Modernizowane są drogi, boiska, budowana jest kanalizacja sanitarna - a to wszystko we współpracy z samorządem województwa - mówi Filip Kaczyński, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Jak dopowiada radny sejmikowy Filip Kaczyński mowa o drodze wojewódzkiej nr 953 relacji Kalwaria-Skawina, która w ostatnich dniach jest modernizowana. Łącznie w tym roku na remont tej drogi zostanie przeznaczony milion złotych. W gminie Kalwaria Zebrzydowska budowane są dzięki wsparciu województwa również drogi dojazdowe do pól, przy Szkole Podstawowej w Zebrzydowicach powstanie nowy parking, a w Barwałdzie Górnym i Stanisławiu Dolnym oświetlenie uliczne. Widać, że dobra współpraca wszystkich strzebli samorządu przynosi wymierne efekty.

W roboczej wizycie wicemarszałka Tomasza Urynowicza na zaproszenie radnego Województwa Małopolskiego Filipa Kaczyńskiego uczestniczyli: burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustyn Ormanty, sekretarz gminy Renata Borończyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej Piotr Janusiewicz wraz z radnymi: Marcinem Zadorą, Łukaszem Draganem, Jarosławem Lenikiem Robertem Rudeckim oraz przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej Tadeusz Stela.