Innowacje w ZSCKU w Radoczy

25 marca 2021 09:09:40

  Drony w rolnictwie i dietetyka z elementami kosmetologii. O innowacjach  pedagogicznych w ZSCKU im. św. Jana Pawła II w Radoczy.

  

Innowacje w ZSCKU w Radoczy

  Dla uczniów rozpoczynających naukę po wakacjach w Zespole Szkół w Radoczy na kierunku Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki nauczyciele przedmiotów zawodowych przygotowali  innowację pedagogiczną programowanie systemów agrotronicznych rolnictwa precyzyjnego, w zakresie której znajduje się projektowanie, budowa, programowanie robotów wyposażonych w różnego rodzaju czujniki, testowanie i sterowanie nimi, a także szukanie nowych rozwiązań technologicznych związanych z techniką rolniczą.

   

  Najciekawszym punktem innowacji będzie poznanie teoretycznych oraz praktycznych aspektów lotów bezzałogowych statków powietrznych podczas monitorowania stanu upraw, tworzenia map ich nawożenia, pomiaru działek i tworzenia map potrzebnych do szacowania szkód.

  Wprowadzone innowacje w większym zakresie umożliwią zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami informatycznymi stosowanymi w rolnictwie, a także pozwolą na lepsze poznanie sprzętu rolniczego, wykorzystywanego w produkcji roślinnej, zwierzęcej i ogrodniczej.

   

Maseczka na twarz z warzyw egzotycznych? Jadłospis na dobrą figurę? A może zumba czy pilates?

    

  Kolejna innowacja pedagogiczna - dietetyka z elementami kosmetologii - zostanie wprowadzona w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

  Ta klasa to idealny kierunek dla osób lubiących przygody ze sztuką kulinarną, dla których ważne jest nie tylko co, ale i jak jedzą. Rozwijający się przemysł turystyczny oraz moda na „zdrową kuchnię” stwarzają duże możliwości rozwoju i czynią ten kierunek bardzo atrakcyjnym na polskim rynku pracy.

  Innowacja obejmuje uczestnictwo w warsztatach związanych z kosmetologią, w tym produkcję kremów, maseczek na bazie naturalnych składników dzięki współpracy z firmą SOUVRE. Udział w wykładach dotyczących kosmetologii organizowanych przez WSB zagwarantuje uzyskanie Złotego Indeksu na kierunku Kosmetologia. Ponadto przewidziano praktyki zawodowe w zakładach gastronomicznych z usługami SPA takich jak Hotel Radocza SPA i Hotel Młyn Jacka oraz prelekcje z profesjonalnymi dietetykami firmy Naturhouse, zajęcia z pilatesu i zumby na lekcjach wychowania fizycznego czy SKS-u, a także możliwość uzyskania certyfikatów na kursach baristy i carvingu.

  Wdrażanie innowacji będzie możliwe również dzięki współpracy oraz wsparciu szkoleniowo-doradczego Inkubatora Kuchennego Gościniec 4 Żywiołów oraz wykorzystaniu produktów lokalnych z małopolski.

  Można tylko pozazdrościć przyszłym uczniom Zespołu Szkół CKU w Radoczy nowych i ciekawych zajęć.

   

Zdjęcia źródło: https://klosinski.net/darmowe-zdjecia-banki-licencje/

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane