Podziel się jedzeniem!

2 kwietnia 2021 10:55:26

Lodówka pęka w szwach i wiesz, że Twoja rodzina nie zdoła zjeść całej jej zawartości? Wiemy, co możesz zrobić z nadmiarem produktów spożywczych, aby ich nie zmarnować. Wystarczy przynieść je w najbliższą sobotę lub w kolejne dni do biblioteki w Andrychowie i tam zostawić. Dzięki temu żywność trafi do osób, którym brakuje pieniędzy na jej zakup.

Podziel się jedzeniem!

48 Drużyna Wędrownicza „Północ” im. Sophie Scholl, działająca przy Hufcu ZHP Andrychów, już po raz kolejny postanowiła zorganizować akcję o nazwie „Nie karm kosza, przynieś do jadłodzielni”. Tym razem jednak nie będzie to kilkudniowe przedsięwzięcie. Dzięki współpracy z gminą Andrychów jadłodzielnia ma działać przez cały rok. Będzie ona zlokalizowana w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie (ul. Krakowska 74). Ruszy w Wielką Sobotę i będzie otwarta przez całe Święta Wielkanocne od 10.00 do 17.00. Później będzie można ją odwiedzać już wyłącznie w dni robocze, w godzinach otwarcia biblioteki. Będzie czynna nawet w okresie wzmożonych obostrzeń, gdy książnice są zamknięte dla czytelników!

- W tym trudnym czasie, gdy kontakt bezpośredni jest utrudniony, a czasami niemożliwy, tak ważne jest, by być dla drugiego człowieka. Prosimy, aby każdy, kto zna osoby samotne czy starsze, które mogłyby skorzystać z jadłodzielni (pozostawiając nadwyżkę jedzenia bądź odbierając dla siebie), przekazał im informację o akcji. Warto zainteresować się także podstawowymi potrzebami naszych najbliższych czy sąsiadów. Wspólnymi siłami mieszkańców gminy Andrychów utrzymajmy miejsce, które pozwoli racjonalnie dysponować żywnością i nie marnować jedzenia – apeluje koordynator akcji Mateusz Zaremba.

Harcerze proszą, by nie przynosić do jadłodzielni produktów przeterminowanych, nabiału w otwartych opakowaniach, jaj, surowego mięsa ani ciast z kremami. Mile widziane będą natomiast świeże domowe dania (również zupy), sery, jogurty, warzywa i owoce oraz wykonane z nich przetwory, pieczywo, konserwy, etc. Organizatorzy akcji zachęcają też do kontaktu właścicieli sklepów i restauracji, którzy chcieliby podzielić się z potrzebującymi tym, czego nie udało im się sprzedać. Aby zgłosić chęć przekazywania żywności, wystarczy napisać e-mail na adres: . (eł)

Foto: Edyta Łepkowska