DERBY ARTYSTYCZNE 2018/2019 ‘artystyczna podróż

12 czerwca 2019 15:35:13

  2 czerwca 2019 w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach odbył się finisaż zamykający wystawę jubileuszową V edycji Programu Derby Artystyczne  „Inspiracje w malarstwie i grafice”.

  

DERBY ARTYSTYCZNE 2018/2019  ‘artystyczna podróż

  Była to wystawa finałowa cyklu wystaw, wcześniejsze wystawy odbyły się: wystawa główna w  Centrum Konferencyjnym w Bochni, w Kopalni Soli Bochnia, w Dworze  Kępińskich w Szczurowej, następnie w Centrum Kultury Śląskiej. W wystawach wzięli udział artyści , twórcy z województwa małopolskiego , województwa śląskiego , województw sąsiadujących oraz gościnnie artyści z całej Polski . W cyklu  wystaw , które czasowo trwały od 7 września 2018 – 2 czerwca 2019 wzięło udział 42 malarzy i grafików zamieszkałych na terenie Polski.

  W V edycji  Derbów Artystycznych decyzją komisji kwalifikacyjnej  prezentowane było  malarstwo Marii Macięgi. Artystka reprezentowała naszą wadowicką małą ojczyznę. Po dłuższej, artystycznej podróży 2018/2019 malarstwo Marii Macięgi  wraca do pracowni - lecz tylko we fragmencie, gdyż inne obrazy wciąż są wystawiane, m.in. w wystawach Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików  na terenie całego kraju, w Warszawie oraz w projekcie  „Sztuka w przestrzeni publicznej”.  

  Program DERBY ARTYSTYCZNE zainicjowany został w 2014 roku przez Centrum Art-Plus  w Krakowie, w ramach projektu „Integracja Sztuki”. Derby Artystyczne to Program i projekt społeczny, którego celem jest upowszechnianie malarstwa i grafiki m.in. poprzez bezpośrednią prezentację wystaw w miejscach dających możliwość szerszego odbioru, poza galeriami wystawienniczymi, a także integracja środowisk artystycznych z terenu Małopolski i Śląska oraz gościnnie z różnych regionów Polski.

  W V  kolejnych edycjach wystawy odbyły się w ponad 40 miastach i miejscowościach, zaprezentowano ok. 1400 obrazów, a swoje prace zaprezentowało ok. 210 malarzy i grafików oraz jeden rzeźbiarz. Co roku  bierze udział w Derbach około 50 uzdolnionych, zakwalifikowanych komisyjnie polskich artystów.

 W ramach Programu, oprócz wystaw realizowane są także wydarzenia towarzyszące, koncerty, warsztaty i  spotkania z twórcami sztuki.

Udostępnij na FacebookUdostępnij na Google+Udostępnij na Twitter

Dodaj komentarz

Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy.


Odśwież obrazek.

Przepisz tekst z obrazka

Komentarze

Redakcja serwisu Powiatlive.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczone pod artykułami i nie utożsamia się z ich treścią. 

    Ostanio dodane