Skończą się drastyczne podwyżki opłat za śmieci? Zobaczymy

1 kwietnia 2021 14:34:52

Samorząd gminy Wadowice planuje utworzyć gminną spółkę, która będzie odbierała od mieszkańców śmieci. Ma to „zatrzymać galopujące ceny”, jak to określa burmistrz Bartosz Kaliński. Czy rzeczywiście tak się stanie?

Skończą się drastyczne podwyżki opłat za śmieci? Zobaczymy

Od 1 listopada stawka, jaką płacą mieszkańcy gminy Wadowice za odbiór selektywnie zbieranych odpadów komunalnych to 19,50 zł od osoby miesięcznie. W porównaniu z sąsiednimi gminami nie jest to szokująco wysoka kwota, ale podwyżka była na tyle duża, że wiele osób dotkliwie ją odczuło. Wcześniej bowiem opłata za wywóz odpadów wynosiła 14 zł od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość. Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński uważa, że problem kolosalnych wzrostów cen może rozwiązać utworzenie gminnej spółki zajmującej się odbiorem śmieci od mieszkańców.

- Do tej pory co roku ogłaszaliśmy przetargi na zagospodarowanie i odbiór odpadów komunalnych i z niecierpliwością czekaliśmy na oferty, które później decydowały o wysokości stawek. To bowiem odbiór śmieci generował największe koszty, a te w efekcie uderzały po kieszeni mieszkańców – podkreśla włodarz, dodając: - Celem nowej spółki nie będzie generowanie zysków i zarabianie na portfelach mieszkańców, a wyjście „na zero”. Opłaty za śmieci mają bilansować się z kosztami bez żadnej marży. Jesteśmy pierwszą gminą w regionie, która tak poważnie i odważnie podeszła do tematu drastycznych podwyżek opłat śmieciowych.

Gmina Wadowice pozyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 3 mln zł, dzięki którym można będzie założyć i wyposażyć nową spółkę. Zdobyte pieniądze przeznaczone zostaną na zakup ośmiu śmieciarek i utworzenie gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na efekty wdrożenia nowego systemu trzeba będzie jeszcze poczekać. Na pewno nie nastąpi to w tym roku, a zatem nie ma innego wyjścia, niż uzbroić się w cierpliwość. Ale warto dodać, że nawet teraz gmina Wadowice ma niższe ceny za odbiór odpadów niż sąsiednie. W andrychowskiej regularna stawka wynosi 24 zł od osoby miesięcznie, zaś w kalwaryjskiej - 22 zł. (eł)

Foto: Edyta Łepkowska