Ucieszą się i wadowiczanie, i tomiczanie

29 marca 2021 11:18:10

Osoby mieszkające na styku Wadowic i Tomic doskonale znają katastrofalny stan drogi ciągnącej się wzdłuż granicy obydwu miejscowości - ulicy Rzyczki i łączącej się z nią odnogi ulicy Wojska Polskiego. Przejazd tą trasą to gwarancja wstrząsających wrażeń, bowiem auto nieustannie podskakuje na dziurach i innych nierównościach. Nadchodzi jednak kres męczarni, które przeżywają tam kierowcy i pasażerowie.

Ucieszą się i wadowiczanie, i tomiczanie

Ulica Rzyczki i prowadząca do niej odnoga ulicy Wojska Polskiego stanowią razem na pozór niezbyt ważną drogą na granicy dwóch miejscowości. W rzeczywistości jednak trasa ta ma strategiczne położenie, bowiem umożliwia kierowcom ominięcie najbardziej zakorkowanego odcinka drogi krajowej nr 28 u wjazdu do Wadowic. Dlatego wielu wykorzystuje ją jako dogodny objazd. Dla niektórych jest to też znaczący skrót. Wzmożony ruch sprawił, że asfalt na tej trasie jest już w fatalnym stanie. Wielokrotnie łatany, stanowi malowniczą kompozycję łat i dziur, po której jazda stanowi wątpliwą przyjemność.

Władze gmin Wadowice i Tomice w końcu postanowiły zrobić coś z tym problemem. Obydwa samorządy nawiązały współpracę, aby razem doprowadzić do przebudowy całej trasy. Na razie podzieliły się kosztami wykonania dokumentacji projektowej inwestycji, proporcjonalnie do długości odcinka drogi zarządzanego przez każdy z nich. Władze gminy Tomice wyłożą na ten cel ponad 185 tys. zł, zaś wadowicki samorząd doda do tego niespełna 50 tys. zł. Firma wyłoniona w niedawno rozstrzygniętym przetargu ma za zadanie zaprojektować w miejscu ul. Rzyczki i łączącej się z nią odnogi ul. Wojska Polskiego praktycznie nową drogę. Jej jezdna będzie szersza od dotychczasowej, a wzdłuż niej poprowadzi ścieżka pieszo-rowerowa.

- To jednak nie wszystko, ponieważ zadanie obejmuje również projekt budowy sieci kanalizacji deszczowej, stanowiącej odwodnienie osiedla Słonecznego w Wadowicach. Opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszelkich zezwoleń potrwa do końca 2022 roku. W kolejnym będziemy się starać o środki zewnętrzne na budowę - informuje burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Oznacza to, że sama przebudowa trasy ruszy jeszcze nieprędko, może dopiero za trzy lata. Ale kierowcy nie muszą czekać tak długo, aż przejazd nią (a przynajmniej jej dłuższą częścią) będzie znacznie przyjemniejszy. Dużo wcześniej dojdzie bowiem do wykonania nowej nawierzchni na ulicy Rzyczki, o czym pisaliśmy już tutaj. Remont powinien ruszyć lada dzień i potrwać nie dłużej niż do końca maja. Obejmie on odcinek o długości 1300 metrów.  Cała trasa, łącznie z odnogą ul. Wojska Polskiego, ma prawie dwa kilometry długości.