Nowe stawki w Wadowicach

7 września 2019 15:44:31

Rada Miejska w Wadowicach przyjęła nowe stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Stawki zaczną obowiązywać od 1 października br.

Nowe stawki w Wadowicach

Podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Wadowicach radni zajęli się projektem uchwały określającym nowe stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów stałych na terenie gminy Wadowice.

Do wadowickiego magistratu wpłynęły oferty w odpowiedzi na ogłoszone przez urząd przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w IV kwartale 2019 roku oraz na zagospodarowanie odpadów komunalnych w 2020 roku. W obu przypadkach jedynym oferentem była firma Empol.

Według złożonej przez Empol oferty na odbiór i zagospodarowanie odpadów stałych będzie kosztowało gminę Wadowice w czwartym kwartale br. 1 969 353 zł. Natomiast na samo zagospodarowanie odpadów w 2020 roku oferta Empolu opiewa na kwotę  4 062 920 zł. Do tego zakresu gmina Wadowice ma ogłosić jeszcze przetarg na obiór odpadów komunalnych w 2020 roku.

Proponowane dla mieszkańców gminy Wadowice stawki miesięczne wynoszą 14 zł od jednego mieszkańca (dotyczy pierwszych czterech osób w rodzinie) przy selektywnej zbiórce odpadów, a 10 zł od mieszkańca dla piątej i każdej następnej osoby w rodzinie przy zbiórce selektywnej oraz 30 zł od jednego mieszkańca przy nieselektywnej zbiórce odpadów komunalnych.

- Takie są teraz koszty rynkowe odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Są to bardzo porównywalne stawki z innym gminami naszego powiatu, a patrząc na skalę całego państwa mamy i tak niskie stawki za odbiór odpadów komunalnych - wyjaśniała radnym podczas sesji Bożena Grzybowska, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska.

Jeśli chodzi o odbiór odpadów wielkogabarytowych, to będzie to system będzie funkcjonował w gminie Wadowice tak jak do tej pory.

- Jesteśmy pierwszą gminą w powiecie wadowickim, która rozpoczęła postępowanie przetargowe na rok przyszły i myślę, że jeżeli podpiszemy obie te umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, to na tle innych gmin ta kwota, którą będą ponosić mieszkańcy gminy Wadowice będzie naprawdę bardzo korzystna i prosiłbym nie porównywać tego, co uchwalamy dzisiaj do stawek sprzed trzech lat - mówił podczas sesji burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

W głosowaniu jawnym 11 radnych głosowało za przyjęciem nowych stawek, 7 radnych było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 października br. i mają obowiązywać, jeśli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, do końca 2020 roku.