Bez smyczy ani rusz! Wysokie mandaty za puszczanie psów samopas

7 kwietnia 2021 14:02:52

Już od najbliższej soboty właściciele psów mogą liczyć się z wysokimi mandatami, jeśli pozwolą na to, by ich czworonogi biegały swobodnie w miejscach publicznych. Zmieniają się bowiem przepisy regulujące tę kwestię. Poza terenem własnego ogródka nie będzie można spuszczać psa ze smyczy.

Bez smyczy ani rusz! Wysokie mandaty za puszczanie psów samopas

Obowiązujące dotychczas zapisy Kodeksu wykroczeń stanowią, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo naganie. Nie precyzują one, jak mają wyglądać owe „zwykłe lub nakazane” środki ostrożności, choć często jest to określone w przepisach lokalnych. Zwykle mówią one o tym, że poza terenem ogrodzonej posesji pies musi być na smyczy lub w kagańcu, a jeśli jest to zwierzak rasy uznawanej za agresywną, to powinien być zabezpieczony na obydwa sposoby. Ale nawet tam, gdzie tego typu szczegółowe normy nie zostały wyznaczone, przyjmuje się, że właśnie w taki sposób powinny wyglądać środki ostrożności przy wyprowadzaniu psa.

Sprawę tę reguluje też Ustawa o ochronie zwierząt, zgodnie z którą „zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli”. W tym przypadku również nie zostało doprecyzowane, na czym polega możliwość kontroli. Ale zdrowy rozsądek podpowiada, że nawet dobrze wyszkolony i z reguły posłuszny pies może czasem nie zareagować na komendę swojego pana. Natomiast smycz zawsze pozwoli nad nim zapanować, gdyby zwierzak próbował kogoś zaatakować.

Nowe przepisy, które wchodzą w życie w najbliższą sobotę (10 kwietnia), pozwalają nakładać dość wysokie mandaty na opiekunów psów, którzy nie zachowają wystarczającej ostrożności przy wyprowadzaniu ich na spacer. W taki sam sposób można będzie ukarać właściciela czworonożnego „dozorcy”, który wymknie się z ogrodu. Mandat za takie uchybienie wyniesie od 50 do 250 zł. Chyba że pies swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Wtedy mandat może nawet sięgać 500 zł.

W wielu miejscowościach powiatu wadowickiego prawdziwą zmorą są całe stada psów biegających samopas. Nawet gdy są to niewielkie zwierzaki, to jeśli jest ich kilka, strach obok nich przechodzić. Być może nowe przepisy pomogą nakłonić właścicieli do tego, by trzymali swoje psy zamknięte w ogrodach. (eł)

Foto: Edyta Łepkowska