Fałszywy alarm Wadowicach

31 sierpnia 2019 10:23:06

Ewakuacją mieszkańców i sprawdzeniem bloku pod względem pirotechnicznym zakończyła się akcja związana z alarmem bombowym, dotyczącym bloku przy ul. Karmelickiej w Wadowicach. Zgłoszenie okazało się fałszywe, bomby nie było.

Fałszywy alarm Wadowicach

W piątek 30 sierpnia br., po godz. 15-tej Centrum Powiadamiania Ratunkowego na telefon alarmowy 112 otrzymało zgłoszenie, z którego wynikało, że w bloku przy ul. Karmelickiej 69 w Wadowicach znajduje się ładunek wybuchowy. Zawiadamiająca o zdarzeniu kobieta twierdziła, że otrzymała wiadomość telefoniczną, w której nieznany sprawca groził, że jeśli w określonym czasie i miejscu nie zdeponuje określonej kwoty, blok wyleci w powietrze.

O zagrożeniu powiadomiono policję. Komenda Powiatowa Policji podjęła natychmiastowe działania. Na miejsce skierowano funkcjonariuszy policji, straż pożarną, służby techniczne, powiadomiono Zarządzanie Kryzysowe Starostwa Powiatowego oraz gminy Wadowice.

Służby techniczne odcięły media, a straż pożarna ewakuowała wszystkich obecnych w tym czasie w bloku mieszkańców. Funkcjonariusze z wadowickiej Komendy Powiatowej Policji dokonali sprawdzenia miejsc ogólnodostępnych pod względem pirotechnicznym, tj. klatkę schodową, poddasze oraz pomieszczenia piwniczne. Po przeprowadzeniu sprawdzeń, w bloku nie stwierdzono obecności materiałów wybuchowych.

Obecnie policja prowadzi czynności pod kątem znalezienia sprawcy fałszywego zawiadomienia kobiety o podłożeniu ładunku wybuchowego w bloku przy ul. Karmelickiej 69 w Wadowicach. Czyn ten, opisany w art. 224a kodeksu karnego, zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 do 8 lat.